Az emberkereskedelem áldozatainak védelme


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A június 20-i menekültügyi világnap alkalmából az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Küzdelemmel Foglalkozó Szakértői Csoportja (GRETA) új útmutatót tett közzé az emberkereskedelem áldozatainak és az emberkereskedelem veszélyének kitett személyek nemzetközi védelemhez való jogáról.

Az útmutató célja, hogy segítséget nyújtson az emberkereskedelem áldozataival vagy a veszélyeztetett emberekkel foglalkozó nemzeti hatóságoknak és más szervezeteknek annak érdekében, hogy senkit se kényszerítsenek a hazájába való visszatérésre, ha az számukra nem biztonságos. Az útmutató hivatkozik a nemzetközi és az európai jogban meglévő emberi jogi alapdokumentumokra – így az Emberi Jogok Európai Egyezményére és az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Egyezményére – arra ösztönözve a tagországokat, hogy tegyék lehetővé az emberkereskedelem áldozatainak országban való letelepedését.

Az útmutató hangsúlyozza, hogy az emberkereskedelem áldozatait nem lehet olyan bűncselekményekért büntetni, amelyeket kényszerből követtek el, illetve az útmutató meghatározza az áldozatoknak nyújtandó segítség jogi alapját, nevezetesen felhívta az országokat, hogy legyenek különösen érzékenyek az emberkereskedelem gyermek áldozatainak szükségleteire.

Ezenkívül az útmutató hangsúlyozza a kockázatértékelések szükségességét annak megakadályozása érdekében, hogy az emberkereskedelem áldozatai visszatérjenek oda, ahol a dublini rendelet alapján először menedékjogot kértek az EU-ban, de ahol újra ki vannak téve az emberkereskedelemnek.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.