Az ET felszólította a litván parlamentet, hogy utasítsa el a határvédelmi törvény módosítását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa hétfői közleményében felszólította a litván parlamentet, hogy utasítsa el a határvédelmi törvény módosítási tervezetét, amely legalizálná a nemzetközi védelemre szoruló személyek visszatoloncolását.

A strasbourgi szervezet biztosa szerint ezt a jogalkotási folyamatot az emberi jogi normáknak kellene vezérelniük, és a határvédelmi törvénynek védelemorientált megközelítést kell alkalmaznia a migráció és a menekültügy területén. A módosító tervezetet tavaly novemberben jelentette be a litván belügyminisztérium, arra hivatkozva, hogy Fehéroroszország szándékosan illegális bevándorlókat juttat Litvániába a két ország közös határán keresztül. A litván belügyminisztérium többek között azt javasolta, a törvény tartalmazza annak lehetőségét, hogy ne engedjék be Litvánia területére az eljárást megsértő külföldieket állami szintű vészhelyzet idején.

Mijatovic felhívta a figyelmet: az élethez való jog védelmét és a kínzás, illetve az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmát még vészhelyzetek esetében is teljes mértékben tiszteletben kell tartani. Rámutatott, hogy aggasztó jelentések érkeznek Litvániából migránsok ellen elkövetett erőszakcselekményekkel és illegális visszatoloncolásukkal kapcsolatban. Véleménye szerint a litván határokon a belépési korlátozások megszüntetésére, az emberi jogi civilszervezetek munkavégzésének akadályoktól mentes engedélyezésére, valamint hatékony humanitárius segítségnyújtásra van szükség.

A biztos felszólította a litván hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben az illegális visszatoloncolások és a kollektív kiutasítások tilalmát, és biztosítsák a menedékjoghoz való hatékony hozzáférést.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.