Az EU igazságügyi biztosával egyeztetett Varga Judit igazságügyi miniszter


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Konstruktív és őszinte légkörben zajlott Varga Judit és Didier Reynders kedd reggeli brüsszeli megbeszélése – erről az EU igazságügyi biztos számolt be követőinek. A tárgyalás részleteit ismerő uniós források szerint Reynders azt is kérte, hogy Magyarország gondolja újra az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kérdését.

Még a portugál elnökség alatt továbbléphet a hetes cikkely szerinti eljárás – közölte Didier Reynders uniós biztos a Varga Judittal folytatott találkozója után a Twitteren.

A jogállamiság volt a fő téma

A megbeszélésen főleg a jogállamiságot érintő témákról tárgyaltak. Szóba került az unió éves jogállamisági jelentése, amelynek egyik magyar koordinátorát nemrég Deutsch Tamás fideszes EP-delegációvezető bírálta.

A biztos szerint még a jelenlegi portugál uniós elnökség alatt meghallgatást kell szervezni a hetes cikkely szerinti eljárás keretében Magyarország ügyében. Gyors előrelépést vár a bizottság Magyarországtól a Civiltörvény visszavonását illetően.

Nyomatékos kérések

A tárgyalásra rálátó uniós forrásaink szerint Reynders felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországnak lépéseket kell tennie azért, hogy alkalmazza az Európai Törvényszék ítéleteit.

Reynders Tweetjében nem szerepel, de úgy tudjuk, a biztos azt kérte, hogy Magyarország mérlegelje a csatlakozást az Európai Ügyészséghez, és a miniszter segítségét kérte abban, hogy a magyar igazságügyi szervek jó kapcsolatot alakítsanak ki az Európai Ügyészséggel.

A szuverenitás védelme a magyar érv

Mint ismert, a magyar kormány a szuverenitása védelmére nem csatlakozik a luxemburgi székhelyű uniós nyomozószervhez, amely az EU költségvetését érintő csalásoknál önálló nyomozati jogkörrel rendelkezik majd.

Polt Péter legfőbb ügyész nemrég megegyezett Laura Codruta Kövesi Európai Főügyésszel a szoros együttműködéssel, azonban ez a kooperáció csak az eddig meglévő igazságügyi együttműködésre terjed ki, a luxemburgi testület újabb eszközöket nem kap a magyarországi ügyek felderítésében.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.