Az Európai Bizottság tájékoztatást kér a Metától, egy dezinformáció kiszűrését szolgáló szoftver eltávolításáról


Az Európai Bizottság tájékoztatást kért pénteken a Metától arról, hogy milyen intézkedéseket hoz a cég az átláthatóság érdekében, miután a közösségi platformokat üzemeltető amerikai óriásvállalat megszüntette a Facebookon és az Instagramon egy, a dezinformáció kiszűrését szolgáló szoftver, a CrowdTangle elérhetőségét.

A CrowdTangle augusztus 14-e óta nem elérhető ezeken a felületeken, a szoftvert a Meta a Content Libraryvel helyettesítette, azonban a szakértők szerint ez a technológia közel sem nyújtja ugyanazt a szolgáltatást. A Mozilla Alapítvány, egy globális nonprofit szervezet, nyílt levélben fordult a Metához, amelyben a szolgáltatás legalább 2025 januárjáig történő fenntartását szorgalmazta, különös tekintettel a 2024-re tervezett számos fontos társadalmi eseményre, köztük az amerikai elnökválasztásra.

Az Európai Bizottság sajtóközleményében az áll, hogy a brüsszeli testület „konkrétan a Meta tartalomkönyvtáráról és alkalmazásprogramozási interfészéről kér tájékoztatást, ami magában foglalja ezek jogosultsági kritériumait, alkalmazási folyamatait, a hozzáférhető adatokat és funkciókat.”

A bizottság idén április végén a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály uniós alapján vizsgálatot indított a Meta ellen, arra hivatkozva, hogy az óriásvállalat a Facebook és az Instagram szolgáltatásainál nem tett eleget az június elejei, uniós választásokkal összefüggő, lehetségesen megtévesztő hirdetések és politikai tartalmak kiszűrésével kapcsolatos követelményeknek. Válaszul erre, a Meta május végén új funkciókat helyezett üzembe a CrowdTangle-en, amelyek lehetővé tették a felhasználók számára a valós idejű társadalmi diskurzus és a választások nyomon követését. Ezek a funkciók mostanra megszűntek – olvasható a testület pénteki sajtóközleményében.

A Metának szeptember 6-ig kell a bizottság rendelkezésére bocsátania a kért információkat. A testület bírságot szabhat ki az információkérésre adott téves, hiányos vagy félrevezető tájékoztatásért. A válaszadás elmulasztása esetén az Európai Bizottság felszólítási határozattal kérheti a tájékoztatást.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.