Beértek a digitális fejlesztések a bíróságokon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OBH az ügyfelek elégedettsége érdekében megteremtette a kulturált, kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos ügyintézési körülményeket, Magyarország az ítélkezést támogató fejlesztések területén tartalmas új fejezettel bővült - emelte ki beszédében dr. Répássy Árpád, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese, a Közigazgatási- és Közszolgálati Fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) zárórendezvényén. Az OBH elnökhelyettes hozzátette: a szervezet 11 ezer dolgozója számára is biztosítottá váltak a XXI. századi munkavégzéshez szükséges munkafeltételek. Répássy Árpád szerint így Magyarország kormányának támogatásával a bíróságok a 21. századba léptek…

Az OBH az ügyfelek elégedettsége érdekében megteremtette a kulturált, kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos ügyintézési körülményeket, Magyarország az ítélkezést támogató fejlesztések területén tartalmas új fejezettel bővült – emelte ki beszédében dr. Répássy Árpád, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese, a Közigazgatási- és Közszolgálati Fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) zárórendezvényén.

Az OBH elnökhelyettes hozzátette: a szervezet 11 ezer dolgozója számára is biztosítottá váltak a XXI. századi munkavégzéshez szükséges munkafeltételek. Répássy Árpád szerint így Magyarország kormányának támogatásával a bíróságok a 21. századba léptek az informatikai fejlesztések területén is.

„Digitalizáció nélkül nincs jövő.” Ezzel a gondolattal nyitotta beszédét dr. Pintér Sándor belügyminiszter az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Digitális Bíróság Projekt zárórendezvényén. Kiemelte, hogy az informatikai fejlesztések alkalmazása egyszerre biztosítja a fejlődést és az ország versenyképességét. Úgy fogalmazott, az OBH fejlesztései illeszkednek a kormány elektronikus közigazgatási célkitűzéseihez, amelynek célja az ügyfelek gyorsabb, hatékonyabb ellátása.

A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy ebben fontos szerepe van az ügymenet egyszerűsítésének, átláthatóbbá tételének, illetve az iratbetekintés időtől függetlenné tételének. Ezzel a bírósági ügyintézés felgyorsult és az adminisztrációs terhek, valamint a költségek csökkentése mellett nagyobb adatfelhalmozásra nyílt lehetőség. Pintér Sándor fontosnak tartja azt, hogy ehhez a legújabb technikai eszközök felhasználása biztosított és egyszerre érvényesülnek az intézményi és az ügyfélérdekek.

Elismerően szólt a Digitális Bíróság Projekt vívmányairól dr. Bóka János, az Európai Uniósbóka jani és Nemzetközi Igazságügyi Együttműködésért Felelős államtitkár is.

Mint mondta, az igazságszolgáltatást mindig is az állampolgárok kiemelt figyelme kísérte, és az igazságszolgáltatás hatékonyságával és minőségével kapcsolatos elvárások is egyre magasabbak.

Bóka János szerint a magyar igazságszolgáltatás mostanra nem csak átlépett a XXI. századba, hanem alkalmazza is annak vívmányait, amelyek fejlesztése várhatóan a jövőben sem áll meg.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) az adminisztratív terhek csökkentése érdekében két éve indította a Digitális Bíróság Projektet a Közigazgatási- és Közszolgálati Fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) keretében.  A projekt célja a bírósági iratokhoz, határozatokhoz, valamint a közhiteles nyilvántartáshoz történő hatékonyabb elektronikus hozzáférés.

Az Országos Bírósági Hivatal a magyar bíróságokon olyan fejlesztések valósított meg, mint az e-akta, a távmeghallgatás, a pertartam kalkulátor, a Bírósági Elektronikus Tájékoztató és Figyelmeztető Rendszer, vagy a Bírósági Fizetési Portál. Mindezek nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy 2020. január 1-től a magyar igazságszolgáltatás tovább növelje hatékonyságát és megtartsa kiemelkedő helyét az Európai Unió élvonalában.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.