Beterjesztette a brit kormány az ártatlanul elítélt postahivatali vezetők jogorvoslatáról szóló törvénytervezetet


Beterjesztette szerdán a brit kormány azt a törvénytervezetet, amely jogorvoslatot nyújt több száz ártatlanul elítélt egykori postahivatali vezetőnek.

Az érintetteket az elmúlt években a posta által alkalmazott hibás könyvelési szoftver adatai alapján vonták felelősségre. A Downing Street szerdai tájékoztatása szerint a tervezet automatikusan, újabb jogi eljárások nélkül mentesíti az elítélteket az elmarasztaló bírósági határozatok jogkövetkezményei alól.

A kormány emellett fejenként 600 ezer font (280 millió forint) egyszeri kártérítést is felajánl az ártatlanul elítélt egykori postahivatali vezetőknek.

Az ügy a brit igazságszolgáltatás újkori történetének messze legsúlyosabb jogtiprási botrányává fajult, miután kiderült, hogy a Nagy-Britanniában közvetlen lakossági postai és egyéb kapcsolódó, főleg pénzügyi   szolgáltatásokat nyújtó cég, a Post Office Ltd. 1999 és 2015 között csaknem ezer postahivatali vezető ellen kezdeményezett büntetőjogi eljárást sikkasztás vagy lopás később rendre hamisnak bizonyult vádjával.

Az esetek nagy többségében elmarasztaló ítéletek születtek, számos érintett éveket töltött rács mögött, az ártatlanul elítéltek többsége anyagilag teljesen tönkrement, többen öngyilkosságot követtek el.

A feljelentések és a büntetőeljárások alapját a Post Office által a Fujitsu elektronikai óriáscég egyik leányvállalatától vásárolt, Horizon nevű könyvelési szoftver súlyos hibái képezték, a program ugyanis rendszeresen nagyarányú, esetenként több tízezer font nem létező hiányt mutatott ki az egyes postahivatalok pénzügyi mérlegében.

A postahivatali vezetők és informatikai szakértők is azonnal jelezték, hogy szoftverhibáról van szó, a Post Office azonban – amelynek helyi postahivatalait névhasználati engedéllyel magánszemélyek bérlik és vezetik – a figyelmeztetések ellenére éveken keresztül egymás után kezdeményezte a tömeges büntetőeljárásokat üzletvezetői ellen.

Paula Vennells, a cég volt vezérigazgatója és több más vállalat egykori igazgatósági tagja a botrány elhatalmasodása után lemondott a brit üzleti szektorban betöltött minden tisztségéről, és a múlt hónapban visszaadta a Brit Birodalom Rendjének parancsnoki címe (CBE) kitüntetést is, amelyet a kormány ajánlása alapján 2019-ben vett át II. Erzsébet királynőtől. A károsultak érdekvédelmi szervezetei azonban büntetőjogi eljárást is követelnek a botrány felelősei ellen.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.