Biztosítani kell a lengyel ombudsman működését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Lengyelország külügyminiszteréhez címzett, nyílt levelében az Európa Tanács emberi jogi biztosa, Dunja Mijatović aggodalmát fejezi ki a lengyel ombudsmani intézmény folyamatos és hatékony működését fenyegető kockázatok miatt.

Alkotmányosan aggályos az a jogi rendelkezés, amely lehetővé teszi a jelenlegi ombudsman számára, hogy megbízatásának lejárta és utódjának megválasztása között továbbra is gyakorolhassa feladatait, kiváltképp, hogy az új ombudsman megválasztása elhúzódik, ez pedig azzal fenyegetett, hogy ez fontos alkotmányos intézmény határozatlan ideig vezető nélkül maradhat. A biztos emlékeztetett, hogy a velencei alapelvek értelmében az államok kötelesek hatékony védelmet nyújtani az ombudsmani intézményeket az elnyomásukat célzó vagy eredményező fenyegetésekkel vagy fellépésekkel, illetve a tényleges működésük akadályozásával szemben.

Mijatović biztos felkérte a lengyel hatóságokat, hogy adjanak tájékoztatást arról, hogyan kívánják biztosítani az ombudsmani intézmény függetlenségének és folyamatos működésének teljes körű védelmét. „Első és legfontosabb a lengyel állampolgárok számára, de Lengyelország nemzetközi partnerei számára is, hogy számíthassanak egy független és hatékony ombudsmani intézmény szakértelmére, amely teljes mértékben megfelel a nemzetközi normáknak, beleértve a párizsi és a velencei elveket” – írta a lengyel külügyminiszternek címzett levelében.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.