Börtönbe kerülhetnek a cégtemető működtetői


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 86 csődközeli helyzetben lévő vállalkozást tüntetett el a 38 ember, vádat emeltek ellenük.


Országszerte 86 csődközeli helyzetben lévő vállalkozást tüntetett el a hatóságok, illetve a hitelezők elől az a 38 ember, akik ellen sikkasztás, költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Heves Megyei Főügyészség.

Szalóki Zoltán megyei főügyész az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: a vádirat szerint a másodrendű vádlott 2006-tól különböző tartozásokat felhalmozó gazdasági  társaságok jogellenes adásvételének közvetítésével foglalkozott. Egyebek mellett újsághirdetéseket adott fel, majd a nála jelentkező eladók számára „vevőket” szerzett, akik hajlandóak voltak a gazdasági társaságokat a nevükre venni.

A másodrendű vádlott – többnyire a harmadrendű vádlott közreműködésével – olyan embereket toborzott vevőnek, akik néhány ezer forintért aláírták a cégátruházáshoz szükséges okiratokat. Ilyen volt az elsőrendű vádlott is. A jól szervezett, fiktív cégátruházásokat két ügyvéd is segítette, ők az ügy ötöd-, illetve hatodrendű vádlottjai.

A névleges vevők nem fizettek az eladóknak az üzletrészekért, sőt az eladók adtak át többnyire 150 és 300 ezer forint közötti összeget a másodrendű vádlottnak közvetítői díjként. Ő ebből a pénzből fizette ki a közreműködőit, míg a nincstelen „vevők” általában 5 és 20 ezer forint közötti összeget kaptak. A nevükre vett, anyagilag kiüresedett vállalkozásoktól a fennálló tartozásokat azután lehetetlen volt behajtani.

A főügyészség a cégtemető működtetésében vezető szerepet játszó másodrendű vádlottat 77 rendbeli, a harmadrendű vádlottat 56 rendbeli, az ügyvédeket 25 rendbeli, illetve 14 rendbeli közokirat-hamisítás bűntettével, továbbá – ezekkel halmazatban – több rendbeli sikkasztás és költségvetési csalás bűntettével vádolja. Az érintett cégvezetők ellen szintén részben közbizalom elleni, részben vagyon elleni, részben a költségvetést károsító bűncselekmények elkövetése a vád.

A másodrendű vádlott ellen az ügyészség fiktív munkaerő-kölcsönzések miatt korábban már vádat emelt az Egri Törvényszék előtt, ahol a büntetőeljárás már folyamatban van 132 vádlottal szemben – jegyezte meg a főügyész.

Az ügyészség a legsúlyosabb bűncselekmények gyanúsítottjaival szemben kiszabására tett indítványt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

Az Európai Bizottság kész lezárni a Lengyelországgal szemben indított 7-es cikk szerinti eljárást

Az Európai Bizottság véglegesítette elemzését a jogállamiság lengyelországi helyzetéről az Európai Unióról szóló szerződés 7-es cikke szerinti eljárással összefüggésben, és úgy ítélte meg, hogy Lengyelországban már nem áll fenn egyértelműen a jogállamiság súlyos megsértésének veszélye, ezért kezdeményezni kívánja az eljárás lezárását – tájékoztatott az uniós bizottság hétfőn.