Budaházy-ügy: felfüggesztett börtönre ítéltek egy vádlottat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem jogerősen felfüggesztett börtönre ítélte lőszerrel visszaélés miatt a tizenhetedrendű vádlottat a Budaházy György és társai ellen folyó megismételt elsőfokú büntetőperben a Fővárosi Törvényszék szerdán.

A férfi a tárgyalás délelőtti szakaszában jelezte, hogy beismeri a terhére rótt bűncselekményt, délután pedig az ügyész felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott.

A törvény szerint 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető lőfegyverrel visszaélés ügyében a törvényszék az enyhítő törvényi rendelkezések alkalmazásával 1 év 1 hónapot szabott ki három évre felfüggesztve. A mintegy másfél millió forintos bűnügyi költségből pedig félmillió megfizetésére kötelezte a vádlottat. Az ügyész súlyosításért fellebbezett.

A többi tizenhét vádlott ügyében pénteken folytatódik a megismételt elsőfokú büntetőper a Fővárosi Törvényszéken.

A vád szerint a Budaházy György által létrehozott és vezetett Magyarok Nyilai elnevezésű szervezet 2007 és 2009 között terrorcselekményekkel próbálta befolyásolni az akkori szocialista-szabaddemokrata kormány politikáját. Molotov-koktélos támadásokat intéztek több kormánypárti politikus ingatlana ellen.

A vádlottak, akik jobbára tagadták bűnösségüket, a másodfokú döntés óta szabadlábon védekezhetnek.

A szerdai tárgyaláson a bíró röviden ismertette a Fővárosi Törvényszék 2016-ban kihirdetett, de másodfokon hatályon kívül helyezett, nem jogerős elsőfokú ítéletét: a 17 vádlottból 15 kapott 5 és 13 év közötti letöltendő szabadságvesztést terrorcselekmény és más bűncselekmények miatt.

A bíró ismertette a Fővárosi Ítélőtábla múlt évben hozott másodfokú végzését is, amellyel megsemmisítette az elsőfokú ítéletet, és új elsőfokú eljárásra utasított. A tábla eljárási szabálysértésekre, megalapozatlanságra hivatkozva helyezte hatályon kívül a törvényszék korábbi ítéletét.

A szerdai tárgyaláson délelőtt egy kivétellel minden vádlott tagadta bűnösségét, fenntartotta korábbi vallomásait, de újabb vallomást nem akart tenni. Többen jelezték, hogy nem is vesznek részt a tárgyalásokon.

Budaházy György a tárgyaláson kifogásolta az ügyészség munkáját.

A bíró közölte, hogy az ügyész elfogultsága miatti kizárására irányuló indítványt még nem bírálták el, megszüntették ugyanakkor – bűncselekmény hiányában – azt az eljárást, amely Budaházy György feljelentésére indult az ügyészség egyes állítólagos jogsértései miatt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.