Büntetőjogi eszközökkel kell fellépni a választások befolyásolása ellen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kiberbűnézés Elleni Egyezmény Tanácsa, amely a Budapesti Kiberbűnözés Elleni Egyezményt aláíró tagállamok képviselőiből áll, tegnap elfogadott ajánlásában szorgalmazta, hogy nyilvánítsák bűncselekménnyé, ezáltal pedig büntetőjogilag üldözzék, a választások informatikai eszközökkel való befolyásolását.

A választásokba rosszindulatú számítógépes tevékenységgel való beavatkozás, amely a választási informatikai rendszereket és a választási adatokat és a kampányt is érinti, így nem biztosítható a választás szabadsága, illetve a tisztességes és tiszta eszközökkel való részvétel, amely a demokráciába vetett bizalmat is befolyásolhatja.

A választásokba való számítógépes beavatkozás 2016 óta egyre nagyobb teret nyert és gyakran téves információkon alapuló, félrevezető kampányokat hozott magával.

A Budapesti Kiberbűnözés Elleni Egyezmény aláírói úgy foglaltak állást, hogy az ilyen eseteket alaposabban ki kell vizsgálni és büntetőjogi eszközökkel kell üldözni. „Egy hatékony büntetőjogi szankció alkalmas arra, hogy generál preventív jelleggel visszatartsa az esetleges választásokba való beavatkozástól és az információk felhasználásával biztosítani lehet a választások lebonyolítását.”

Az ajánlás ismét megerősítette, hogy a Budapesti Kiberbűnözés Elleni Egyezmény továbbra is a leghatékonyabb nemzetközi megállapodás a kiberbűnözésre vonatkozóan, amely veszélyt jelent az emberi jogokra, a demokráciára és az online világban fennálló joguralomra.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.