Darák: a Kúria igyekszik biztosítani a magas szintű közbizalmat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria jogegységi tevékenységéről és az Alkotmánybírósághoz való viszonyáról is beszélt Darák Péter az Országgyűlés igazságügyi bizottsága előtt. A Kúria 2018-ról szóló beszámolóját a testület egyhangúlag elfogadta.

Darák Péter meghallgatásán hangsúlyozta: a Kúria igyekszik biztosítani a magas szintű közbizalmat, szakmaiságot és az ügyfelek számára korszerű, kényelmes eljárást.

A főbíró ismertette a Kúria jogegységi tevékenységét, a joggyakorlat-elemző csoportok és konzultációs testületek munkáját, melyek vizsgálják az ítélkezési gyakorlatban, illetve az új kódexek alkalmazása során felvetődő aktuális problémákat. Ezek közül Darák Péter kiemelte többek között az új polgári perrendtartás és a néhány éve hatályba lépett polgári törvénykönyv (Ptk.) alkalmazásával kapcsolatos munkát, továbbá a büntetéskiszabási gyakorlat területi eltéréseinek vizsgálatát.

A főbíró jó példaként hivatkozott a Ptk.-val kapcsolatos nehézségek kezelésére, ahol a kódex alkalmazásával kapcsolatos problémák túlnyomó részét sikerül jogértelmezéssel megoldani, és csak ritkán van szükség törvénymódosításra. A jogbiztonság szempontjából pedig fontos, hogy az ilyen alapvető jogszabályokhoz minél ritkábban kelljen hozzányúlnia a törvényhozónak.

Az önkormányzati rendeletek kúriai felülvizsgálata kapcsán Darák Péter elmondta: konkrét ügyekben eljáró bírák mellett kormányhivatalok és az ombudsman is kezdeményezett ilyen eljárást. Több ügyben is a helyi adóra vonatkozó kérdéseket kellett vizsgálni, ugyanakkor csökkentek a közterület-használattal és az közösségi együttéléssel kapcsolatos ügyek.

A Kúria és az Alkotmánybíróság viszonyára vonatkozó kérdés kapcsán a főbíró elmondta: az alkotmányjogi panasz bevezetése más országokban is „fájdalmas”, ilyenkor egy legfelsőbb bírói fórum azzal szembesül, hogy döntése nem végleges, ugyanakkor pozitív az alkotmányossági szempont fokozottabb figyelembevétele a rendes bíróságok munkája során.

Darák Péter 2018-as beszámolójának elfogadását a bizottság 11 tagja egyhangúlag támogatta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Kampányt indít az EU Szellemi Tulajdoni Hivatala a sportvilág IP jogsértései ellen

Európai lakosok milliói néznek illegálisan sporteseményeket és vásárolnak hamisított sporteszközöket, ami 850 millió eurós veszteséget okoz a gyártóknak – hívja fel a figyelmet az EU Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) „Play Fair” (Játsszunk sportszerűen) kampányában a sportesemények kapcsán felmerülő IP (szellemi tulajdon) jogsértésekre. A kampány emellett ösztönzi a sportrajongókat a legális sportcsatornák követésére és az eredeti sporttermékek vásárlására is – olvasható a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal honlapján.