EJEB: hibás a lengyel bírák kinevezési eljárása


Hibás a lengyel legfelsőbb bíróság új tanácsi bíráinak kinevezési eljárása, és Varsónak megfelelő jogalkotási intézkedéseket kell hoznia az eljárás megfelelővé tétele érdekében – hozta meg határozatát csütörtökön az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB).

Az ügyet korábban Lech Walesa volt lengyel elnök terjesztette be a strasbourgi székhelyű testülethez. A Nobel-békedíjas politikus azért fordult panasszal az EJEB-hez, mert a lengyel legfelsőbb bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közügyi tanácsa hatályon kívül helyezte a fellebbviteli bíróság ítéletét egy olyan ügyben, amelyet Walesa személyiségi jogainak védelmében indított.

Walesa polgári pert indított korábbi barátja és munkatársa, Krzysztof Wyszkowski ellen, aki korábban nyilvánosan azzal vádolta meg a lengyel politikust, hogy a kommunizmus alatt együttműködött a titkosszolgálatokkal. Bár Walesa a pert megnyerte, a számára kedvező jogerős ítéletet kilenc évvel később, a főügyész rendkívüli fellebbezését követően, a rendkívüli felülvizsgálati és közügyek kamarája hatályon kívül helyezte.

Walesa Strasbourgban azzal érvelt, hogy a rendkívüli fellebbezést Zbigniew Ziobro főügyész nyújtotta be, aki egyben Lengyelország igazságügyminisztere is, tehát a jogi aktus politikai indíttatású volt, és nem biztosította számára a független és pártatlan bírósághoz való jogot.

Az EJEB határozatában megállapította: Walesa tisztességes eljáráshoz való jogát nem biztosították, „a nemzeti jogszabályok és gyakorlat hibás működésével összefüggő, rendszerszintű problémák” miatt. „A problémák részben a lengyel bírói kinevezések hibás eljárásának tulajdoníthatók, ami a legfelsőbb bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közügyi kamarájának függetlenségének hiányát eredményezte” – áll a testület sajtóközleményben.

A strasbourgi bírói testület 30 ezer eurós kártérítést ítélt meg Lech Walesa javára.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.

2024. május 17.

A mesterséges intelligencia jelenlegi állása és jövőbeli hatásai

Az AI Index világszerte elismert mint az egyik legmegbízhatóbb és legtekintélyesebb forrás, amelyet a mesterséges intelligencia fejlesztésének nyomon követésére alapítottak – a Stanfordi Egyetem Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézete (HAI) gondozásában 2024. április 15-én megjelent hetedik jelentése a 2023-as adatok és trendek alapján.