EJEB:rekordszámú ügyet zártak le
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Rekordszámú ügyet sikerült lezárnia tavaly az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB), s ezzel párhuzamosan jelentősen csökkent a függőben lévő beadványok száma az utóbbi évekhez képest – derült ki a strasbourgi székhelyű bíróság szerdán közzétett éves jelentéséből.
Az Európa Tanács (ET) égisze alatt működő bírói testületnek 3691 ügyet sikerült tavaly lezárnia, ez számottevő növekedés a 2016-os 2066-hoz és a 2015-ös 1537-hez képest. A függő ügyek száma 7584-re csökkent a korábbi 9941-ről és a csúcsot jelentő, 2012-es 11 099-ről.
Az EJEB arról számolt be, hogy ezen függő ügyek között nagyjából 1400 olyan, nagy jelentőségű eljárás van, amely „fontos strukturális problémákkal” foglalkozik.
A tájékoztatás szerint a növekedés egyebek mellett a szervezeti reformoknak, illetve a nemzeti hatóságokkal folytatott fokozott együttműködésnek köszönhető.
Mint írták, több országban is jelentős előrelépés történt bizonyos, régóta fennálló kérdésekben, a börtönök túlzsúfoltságában, az elhúzódó jogi eljárásokban és a rendőri túlkapásokban, ugyanakkor fontos kérdések várnak még megoldásra.
A legtöbb új panasz Oroszországból (370), Törökországból (138), Romániából (110) és Ukrajnából (109) érkezett tavaly, míg Magyarországról 61.
A lezárt ügyek számában toronymagasan Olaszország (2001) vezet, amelyet Magyarország (296), Oroszország (254) és Románia (144) követ.
[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]
Szakértők szerint a lezárt magyar esetek szokásosnál lényegesen magasabb számát az magyarázza, hogy olyan új jogorvoslati eljárásokat vezettek be Magyarországon a börtönök túlzsúfoltságával kapcsolatos ügyekben, amelyek alkalmasak lehetnek a panaszosok sérelmeinek hazai orvoslására.
Oroszország 1689, Törökországnak 1446, Ukrajnának 1156, Romániának pedig 553 függő ügye van. Magyarország esetében ez a szám 205.
Az orosz állammal szemben 14,5 millió euró kártérítést ítélt meg tavaly a törvényszék, ezt követte Olaszország 12,5 millió euróval, Törökország 11,5 millióval és Szlovákia 5,9 millióval. Magyarországnak nagyjából egymillió eurót kellett kifizetnie kártérítésként 2017-ben.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács 47 országot tömörítő – az Európai Unió intézményrendszerétől teljesen különálló – szervezet, amely elsősorban a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesítése érdekében tevékenykedik. Az EJEB olyan ügyekben járhat el, amelyekben a panaszos már minden jogi lehetőséget kimerített a saját hazájában, és állítása szerint sérelmet szenvedett az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglalt valamelyik joga.
(MTI)