Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Huszonöt év és öt híján száz esztendő: Tibold Károly, nyugalmazott adószakértő és könyvvizsgáló ügyfelünk életében mindkét időtávlatnak van örömteli aktualitása. S, hogy miként kapcsolódnak össze a jeles évfordulók a Wolters Kluwer Hungary-vel? Kiderül alábbi interjúnkból.
Közgazdasági egyetemet végeztem 1951-ben, majd 1954-ben megszereztem az okleveles könyvvizsgálói képesítést. Tényleges könyvvizsgálói tevékenységet azonban csak a nyolcvanas években kezdtem az akkor sorra létrejövő külföldi részvételű gazdasági társaságoknál, amelyeknél a külföldi tulajdonosok részéről már igény volt könyvvizsgálatra. Szükségük volt a számukra ismeretlen magyar adószabályok alkalmazásában is segítségre, tanácsokra, ezért tettem le az adószakértői vizsgát.
A kilencvenes évek elején kivásárolták a magyar tulajdonosokat, és így létrejöttek a 100 százalékban külföldi tulajdonú gazdasági társaságok. Ezeknél a könyvvizsgálói feladatokat fokozatosan átvették a Magyarországon akkoriban letelepült nagy külföldi könyvvizsgáló társaságok (az ún. „big four”), aminek következtében én kiszorultam a területről, de megmaradtam adószakértőnek és általános gazdasági tanácsadónak.
Még valószínűleg a jogelődjük, a KERSZÖV keresett meg ajánlatával, amely akkoriban indította el ezt a szolgáltatását.
A Jogtár® rendszeres használata óriási segítséget nyújtott mindennapi munkámban. Különösen hasznosnak tartom, hogy egy-egy adózási kérdés felmerülésekor nemcsak az adott kérdést közvetlenül szabályozó jogszabály, hanem – a szövegben elhelyezett hivatkozások révén – a kérdéshez kapcsolódó valamennyi norma (akár uniós jogszabály, bírósági döntés, NAV állásfoglalás is) könnyen és gyorsan megismerhető.
Ugyanígy nagyon hasznos a Jogtár® „időgép” funkciója is, amely lehetővé teszi egy adott, hatályos jogszabály bármelyik korábbi időszakban érvényben volt szövegének pillanatokon belüli felidézését. Ennek különösen akkor vettem hasznát, amikor az adóhatóság valamelyik ügyfelemnél évek múltán korábbi esztendőkre visszanyúló utólagos adóellenőrzést tartott. Nem egy esetben ennek köszönhetően tudtam megvédeni ügyfelem eljárását az adóhatóság ellenőreivel szemben.
Összefoglalva: véleményem szerint nagy mértékben a Jogtár® rendszeres használatának tudható be, hogy adószakértői működésem idején egyik ügyfelemnél sem állapított meg adóhatósági ellenőrzés lényeges szabálytalanságot, adóhiányt. Amióta az ellenőrzést rendszeresítették, minden ügyfelemet megbízható adózónak minősítették.
Elsősorban szellemi frissességem megőrzése érdekében igyekszem naprakészen figyelemmel kísérni az adójogszabályok változását. Emellett nem lényegtelen, hogy régi ügyfeleim időnként még mindig megkeresnek, és baráti szívességként, régi kapcsolatunkra hivatkozva segítségemet, véleményemet kérik egy-egy bonyolultabb adózási problémájuk megoldásához. (Természetesen a segítséget szívességből, díjtalanul nyújtom nekik.)
Az ügyfelek bizalmát azzal lehet elnyerni, ha azt tapasztalják, hogy az adószakértő mindig helyes, pontos, mindenre kiterjedő véleményt ad. Ennek viszont előfeltétele a jogszabályok alapos, naprakész ismerete, amihez a Jogtár® használata nélkülözhetetlen segítséget nyújt. Ezért érdemes azt igénybe venni, vállalva annak költségterhét is. Hosszabb távon ez a befektetés biztosan megtérül.
A másik tanácsom, hogy az adószakértő mindig keresse meg ügyfele számára a jogszabályok keretei közötti legkedvezőbb adózási lehetőségeket, de soha ne hunyja be a szemét az adószabályok megkerülése, megsértése esetén.
Nagy rajongója vagyok a komolyzenének. Van HI-FI berendezésem, közel 300, zenei felvételeket tartalmazó magnókazettám és nagyjából 200 db CD-lemezem. Naponta több órán keresztül élvezem a komolyzene lélekemelő szépségét.
A Covid-járvány ellenére az ünnepeket fiam, menyem és unokáim körében fogom tölteni.
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!