Emberi jogi biztos: Szlovénia jogot sért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aggodalmát fejezte ki és Szlovénia nemzetközi emberi jogi kötelezettségei megsértésének nevezte a külföldiekről szóló szlovén törvény módosítását Nils Muiznieks, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa a szervezet honlapján pénteken megjelent közleményében.


Nils Muiznieks véleménye szerint a csütörtökön elfogadott szlovén módosítás nem nyújt elégséges garanciát a nemzetközi védelemre szoruló menekültek visszaküldése ellen. A szabályozást negatív lépésnek nevezte, amely véleménye szerint hatással lehet a régió más országaiban tartózkodó menedékkérők és migránsok emberi jogaira is.

Arra szólította fel a szlovén hatóságokat, vizsgálják felül a rendkívüli intézkedést és biztosítsanak tisztességes menekültügyi eljárást az európai és nemzetközi szabályozásoknak megfelelően.

A szlovén parlament csütörtökön fogadta el a külföldiekről szóló törvény módosítását, amely lehetővé teszi, hogy az illegális migránsok belépését már a határon elutasítsák. A törvénymódosítás még nem lépett hatályba, bevezetését a belügyminiszter rendelheti el ideiglenes hatállyal, legfeljebb hat hónap időtartamra, amely meghosszabbítható.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

Ljubljana szerint a törvénymódosítás nem sérti a menekültek helyzetére vonatkozó genfi egyezményt, az elfogadott jogszabály ugyanis nem vonatozik azokra, akik a háborúk elől menekülnek, hanem csakis a gazdasági bevándorlókra, akik arra várnak, hogy bejussanak Európába.

Thorbjorn Jagland, a demokrácia és az emberi jogok betartása felett őrködő Európa Tanács főtitkára Miro Cerar szlovén kormányfőnek nemrég küldött levelében aggodalmát fejezte ki, hogy az illegális bevándorlók menedékkérelmének azonnali elutasítása kérdéseket vethet fel az emberi jogok európai egyezményének érvényesülésével kapcsolatban.

Az elmúlt majdnem másfél évben több mint egymillió illegális bevándorló érkezett Nyugat-Európába az ellenőrizetlen migránsáradattal. A szlovén rendőrség hivatalos adatai szerint a kétmilliós Szlovéniában 2015 októbere óta félmillió közel-keleti menekültet vettek nyilvántartásba, akiknek csak egy töredéke kért menedékjogot az országban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.