EP: el kell ismerni az azonos neműek házasságát és élettársi kapcsolatát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Uniónak fel kell számolnia azokat az akadályokat, amelyek gátolják a szexuális kisebbségekhez tartozó embereket az alapjogaik gyakorlásában, és Európában el kell ismerni az azonos neműek házasságát és élettársi kapcsolatát – jelentették ki az Európai Parlament (EP) képviselői az Unióban élő LMBT-közösséghez tartozók jogairól szóló állásfoglalásukban kedden.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 387 szavazattal, 161 ellenszavazat és 123 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban az EP-képviselők kiemelték: biztosítani kell, hogy a szexuális kisebbségekhez tartozók élhessenek jogaikkal, beleértve a szabad mozgás és a családegyesítés jogát.

Az állásfoglalás szerint az egyik tagállamban megkötött házasságot vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot az összes többi tagállamban egységes módon kellene elismerni, és az azonos nemű házas- vagy élettársakat az eltérő nemű párokkal azonos módon kellene kezelni.

Az EP az állásfoglalásában arra biztatta a tagállamokat, hogy ismerjék el a gyermekek jog szerinti szüleinek a születési anyakönyvi kivonatban feltüntetett felnőtteket. A képviselők szerint a családegyesítés során a szivárványcsaládoknak ugyanolyan jogokat kell biztosítani, mint a heteroszexuális pároknak. A családokat az egész Unióban egységesen kellene kezelni ahhoz, hogy a tagállamok között mozgó családok gyermekei ne válhassanak hontalanná – jelentették ki.

Végezetül a képviselők szerint az Európai Bizottságnak jogérvényesítési eljárást kellene indítania Romániával szemben, mivel a házas- és élettársakról szóló jogszabályait az Európai Unió Bírósága korábbi ítélete ellenére sem módosította az azonos nemű párokra vonatkozóan. Hangsúlyozták továbbá, hogy álláspontjuk szerint Magyarországon és Lengyelországban hátrányos megkülönböztetés éri az LMBT-közösséget. Az Európai Parlament emiatt további uniós intézkedéseket, köztük kötelezettségszegési eljárást, igazságszolgáltatási és költségvetést érintő lépéseket vár a két ország kormánya ellen.

Hidvéghi Balázs fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében kijelentette: az Európai Parlament baloldali többsége folytatja ideológiai ámokfutását, és ismét olyan kérdésekbe szól bele, amelyekhez semmi köze. A tagállamok a saját alkotmányukra sem hivatkozhatnak akkor, amikor családról vagy házasságról van szó. Kötelesek elfogadni a legújabb brüsszeli „őrültségeket” – mondta.

„Ott tartunk, hogy az Európai Parlament helyettünk akarja meghatározni, hogy mit tartsunk családnak, házasságnak, hogyan neveljük a saját gyerekeinket, és mit tanítsunk nekik az iskolában.

Mi elfogadjuk mások véleményét a saját ügyeikben, de nem fogjuk megengedni, hogy csak ránk tartozó kérdésekben Brüsszel vagy az Európai Parlament diktáljon nekünk” – tette hozzá Hidvéghi Balázs.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. július 20.

7-es cikk szerinti eljárás jön Lengyelországgal szemben?

Az Európai Uniónak fellépnie kell Lengyelország nacionalista kormányával szemben a demokratikus értékek szisztematikus megsértése miatt – nyilatkozta az Európai Parlament LIBE bizottsága csütörtökön a lengyel konzervatív elnök újraválasztását követően.
2020. augusztus 27.

A homofób kommentelés akár büntetőjogi eszközökkel is üldözhető

A kérelmező egy közéleti vita során egy online cikkhez homofób hozzászólást fűzött. Az izlandi bíróság jogerősen pénzbüntetésre ítélte, amely során mérlegelte a szükséges szempontokat, így az elítélés nem sértette az Egyezményt – állapította meg az EJEB.