7-es cikk szerinti eljárás jön Lengyelországgal szemben?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Uniónak fellépnie kell Lengyelország nacionalista kormányával szemben a demokratikus értékek szisztematikus megsértése miatt – nyilatkozta az Európai Parlament LIBE bizottsága csütörtökön a lengyel konzervatív elnök újraválasztását követően.

Az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE Bizottság) jelentése kritizálta a „demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok Lengyelországban tapasztalható folyamatos romlását”, amelyre az euroszkeptikus Jog és Igazságosság (PiS) párt kormányzása idején került sor.

Andrzej Duda elnök, a konzervatív PiS jelöltje éppen csak (51%-os többséggel) győzött liberális kihívójával szemben a nemrég tartott elnökválasztáson, megerősítve a PiS azon törekvését, hogy az igazságszolgáltatás és a média reformjai befejeződjenek, amelyeket az EU és a jogvédők is állami befolyás alatt állónak tartanak.

Duda kampányában ígéretet tett, hogy a PiS által katolikus lengyel hagyományként tekintett értékeket megvédik a melegek, a németek és a zsidók befolyásolási kísérleteitől.

A LIBE Bizottság 52-15 szavazattal támogatta a jelentést, amely felszólítja a többi 26 EU országot, hogy támogassák a Varsóval szembeni jogállamisági eljárás (7-es cikk szerinti eljárás) megindítását, amely akár Lengyelország európai uniós szavazati jogának felfüggesztéséhez is vezethet.

európai unió jogrendszere

A jelentést, amelyről a EP plénuma is hamarosan vitát rendez, egy nappal azelőtt tették közzé, hogy a nemzeti EU vezetői tárgyalnak a gazdaságösztönző programról, amellyel a koronavírus miatt bajba került tagállami gazdaságokat akarják segíteni

Miután a Tanács megszavazta, az Európai Parlamentnek még jóvá kell hagynia a tagállamok közötti, megközelítőleg 1,1 trillió euró összegű közös költségvetésről és a hozzá kapcsolódó 750 milliárd eurós tervezett gazdasági fellendülési alapról szóló megállapodást.

A jelentés szerzői szerint a demokratikus biztosítékok megszilárdítását a helyreállítási csomag előfeltételeként kell kezelni.

A gazdag, elsősorban liberális nyugati EU tagállamok, amelyek a legnagyobb mértékben járulnak hozzá a közös kiadásokhoz, össze akarják kapcsolni a helyreállítási finanszírozást a jogállamisági kritériumok tiszteletben tartásával, amelyet Lengyelország és euroszkeptikus szövetségese, Magyarország elutasít.

(reuters.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.