Az online oldalak üzemeltetői nem felelősek a jogellenes tartalomért?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A YouTube és más hasonló online platformok nem vonhatók felelősségre, ha a felhasználók szerzői jogvédelem alatt álló művet, jogszerűtlenül töltenek fel ezekre a platformokra, azonban a jogtulajdonosok intézkedéseket kérhetnek a vállalatokkal szemben – mondta ki az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka közzétett indítványában.

Az utóbbi években az online platformok és a közösségi média oldalak működése körül számos vita alakult ki. Ez egyikben arra kellett választ találni, hogy mekkora felelősséget kell vállalniuk az oldalak üzemeltetőinek a platformjukon elhelyezett illegális vagy gyűlöletbeszédnek minősülő tartalmakért.
Az Európai Bizottság törekvése szerint az év végig új szabályokat dolgoz ki a digitális szolgáltatásokra vonatkozó szabályokról.

A jelenlegi európai uniós jogszabályok mentesítik a YouTube-ot és a hasonló oldalak működtetőit az illegális tartalmakért és a gyűlöletbeszédért való felelősség alól, ha a jogsértő tartalmakat eltávolítják, amint értesülnek róla – írja Henrik Saugmandsgaard Øe főtanácsnok a nem kötelező erejű indítványában, amely két bírósági ügyre vonatkozik.

Jogtár Saját Adatbázis

„Az uniós jog jelenlegi állása szerint az olyan online platformszolgáltatók, mint a YouTube és a Uploaded, nem felelősek közvetlenül, ha a felhasználók a szerzői jog által védett alkotásokat jogellenesen feltöltik az oldalukra” – tette hozzá.

A főtanácsnok úgy véli, hogy „ellenkező esetben nagy lenne annak a kockázata, hogy a platformszolgáltatók az online cenzorokká válnak, és a biztonságuk érdekében a platformjaikon tárolt tartalom” túlzott eltávolításába” kezdenének ha a felhasználók jogsértő tartalmat jelentenek azt az esetek többségében el is távolítanák, a tényleges jogsértés vizsgálata nélkül.”

Az első bírósági ügyben Frank Peterson, zenei producer, azért perelte a német YouTube-ot és a Google-t a mert több hangfelvételét is az engedélye nélkül töltötték fel a YouTube-ra még 2008-ban.

A másik ügyben az Elsevier kiadói csoportnak a német Cyando elleni perével kapcsolatos, amely amiatt indult, mert több Elsevier kiadóhoz tartozó művet töltöttek fel jogellenesen, a fájltároló és fájlmegosztó platformra még 2013-ban.

(reuters.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.