EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog kibertérben történő alkalmazásának közös értelmezéséről és kötelezettségéről, melyben a tagállamok leszögezték: a kibertér nem a törvényen kívül eső terület – közölte az uniós tanács hétfőn.
A brüsszeli közlemény felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi jog kibertérre való alkalmazásának jobb globális közös értelmezése hozzájárul a kibertér globális ellenállóképességének fokozásához, valamint az államok kibertérben tanúsított magatartásának további átláthatóságához, kiszámíthatóságához és elszámoltathatóságához.
Ennek szellemében az EU és tagállamai továbbra is támogatják a nem uniós országokat a kibertérben tanúsított felelős állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keret végrehajtásával kapcsolatos képzés és kapacitásépítés révén, ideértve azt is, hogy miként alakítsanak ki nemzeti, regionális vagy nemzetközi álláspontot a nemzetközi jog kibertérre történő alkalmazásával kapcsolatban
– írták.
A nyilatkozat jelzi, hogy a nemzetközi jog továbbra is érvényes a digitális területen, az államoknak be kell tartaniuk bizonyos szabályokat és kötelezettségeket, amikor tevékenységeket folytatnak a kibertérben – emelték ki.
A nyilatkozat elismeri, hogy a kibertérben tanúsított rossz szándékú magatartás – ideértve a zsarolóvírusok terjesztését is – mértékében, súlyosságában, kifinomultságában és hatásában növekszik, ami jelentős kihívást és fenyegetést jelent az európai társadalmak és gazdaságok működésére nézve.
Ezért a kibertérben tanúsított felelős állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keretrendszer tiszteletben tartása és betartása továbbra is elengedhetetlen a nemzetközi béke, biztonság és stabilitás fenntartásához
– szögezték le, majd aláhúzták: az EU és tagállamai megerősítik elkötelezettségüket a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keret végrehajtása mellett.
A keretrendszer többek között megerősíti, hogy a nemzetközi jog, különösen az ENSZ Alapokmánya, a nemzetközi emberi jogi normák és a nemzetközi humanitárius jog, teljes mértékben vonatkozik a kibertérre – hívták fel a figyelmet.
Az EU és tagállamai továbbra is együtt fognak működni nemzetközi partnereikkel annak érdekében, hogy létrehozzanak egy egységes, állandó, rendszeres és cselekvésorientált ENSZ-mechanizmust a kibertérben tanúsított felelős állami magatartás végrehajtására és előmozdítására – tették hozzá.
(MTI)