Európa Tanács: a magyarországi rendelet nehezíti az abortusszal kapcsolatos ellátás igénybe vételét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nehezíti az abortusszal kapcsolatos ellátás igénybe vételét az a magyarországi miniszteri rendelet, amely előírja a terhes nők számára, hogy ultrahang-vizsgálatot hallgassanak meg – jelentette ki Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerdán.

Dunja Mijatovic a biztonságos abortusz nemzetközi napja alkalmából kiadott közleményében azt írta: az Európa Tanács számos tagországának jogszabálya továbbra is korlátozza a nőket és a lányokat az abortuszhoz fűződő jogaik teljes körű gyakorlásában.

Kijelentette: a biztonságos terhességmegszakítás terén elért fejlődés visszafordítása ellentétes a tagállamok vállalt kötelezettségével. Sajnálatos módon egyes európai országok olyan lépéseket tettek, amelyek visszavetik a szexuális és reproduktív egészséghez fűződő jogok terén elért eredményeket – emelte ki az emberi jogi biztos, majd úgy fogalmazott: „az, hogy Magyarország a közelmúltban miniszteri rendeletet fogadott el, amely előírja a terhes nők számára, hogy a terhességmegszakítás előtt ultrahang-vizsgálatot hallgassanak meg, tovább nehezíti az abortusszal kapcsolatos ellátás igénybevételét”. Lengyelországgal kapcsolatban azt mondta: ott több terhes nő életét vesztette amiatt, hogy késett az életmentő sürgősségi ellátás, aminek a rendkívül korlátozó lengyel abortusztörvény volt az oka.

Az emberi jogi biztos felszólította az Európa Tanács tagállamait: biztosítsák az abortusz lehetőségét azzal, hogy jogszabályaikat összhangba hozzák az emberi jogi normákkal, és figyelembe veszik az Egészségügyi Világszervezet (WHO) abortuszellátásra vonatkozó iránymutatását. Fontosnak nevezte továbbá, hogy a tagállamok figyelmet fordítsanak a fogyatékkal élő, a rosszabb társadalmi vagy gazdasági helyzetben élő nők és lányok, a roma nők, a migráns nők, valamint a leszbikus, biszexuális és interszexuális nők hozzáférését a biztonságos és legális abortuszhoz.
El kell ismerni továbbá a nők és a lányok szexuális és reproduktív egészségéhez fűződő jogainak védelmében tevékenykedő szervezetek erőfeszítéseit. Egyetlen jogvédőt sem lehet munkája miatt közigazgatási vagy bírósági zaklatásnak kitenni – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2022. július 7.

Az EP az EU alapjogi chartájába foglalná az abortuszhoz való jogot

Az Európai Parlament (EP) szerint az Európai Unió alapjogokat rögzítő chartájába kell foglalni az abortuszhoz való jogot, az uniós tagországoknak pedig biztosítaniuk kell a biztonságos, jogszerű és ingyenes hozzáférést a művi terhességmegszakításhoz – tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.
2020. november 27.

Az EP állást foglalt a lengyel abortusztörvényről

Az Európai Parlament szerint a lengyel nőknek joguk van a választásuk szerinti védelemhez magzatuk súlyos és visszafordíthatatlan károsodása esetén, és joguk van mindenfajta szexuális és reprodukciós egészséggel összefüggő egészségügyi ellátáshoz. A lengyel alkotmánybíróság ezt beavatkozásnak tekinti a belügyeikbe.
2020. november 4.

Elhalasztják a lengyel abortuszszigorítást

Az alkotmánybíróság döntése értelmében tovább kellene szigorítani Lengyelország abortusztörvényeit, amelyek Európában már így is a legszigorúbbak voltak. A döntés értelmében az abortusz még abban az esetben is tilos, ha a magzatnál súlyos és visszafordíthatatlan születési rendellenességet diagnosztizálnak.