Európai Bíróság: emberi jogokat sértettek a magyar hatóságok egy intézetben elhunyt nő ügyében


Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy a gödi Topház Speciális Otthonban nem megfelelően gondoztak egy értelmi fogyatékos nőt, aki 2018-ban, 45 éves korában elhunyt. A magyar hatóságok nem állapították meg sem az intézmény, sem a dolgozók felelősségét – olvasható az Euronews honlapján.

A Validity Alapítvány vitte el az ügyet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elé, amely kimondta, hogy T. J. esetében megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített élethez való jogot, illetve a nyomozáshoz kapcsolódó kötelezettségeiknek sem tettek eleget.

T. J. súlyosan értelmi fogyatékos nő volt, akit 10 éves kora óta gondoztak intézetben. A Bíróság a rendelkezésére álló különböző vizsgálati anyagok alapján megállapította, hogy a gondozóotthonban 2017-ben elégtelen volt az orvosi és a terápiás ellátás létszámhiány mellett, nem voltak megfelelőek az életkörülmények, és a lakókkal szemben túlzott korlátozó intézkedéseket alkalmaztak. Ebben az évben legalább tíz lakó halt meg az otthonban. T.J-ről pedig azt jegyezték fel, hogy lesoványodva, állandóan az ágyához kötözve élt.

A Bíróság megállapította, hogy a hatóságok tudatában voltak a riasztó körülményeknek T. J. halála előtt. Ugyanakkor nem tettek megfelelő intézkedéseket sem T. J. korai halálának elkerülése, sem pedig az azt követő nyomozás érdekében.

“Különös, hogy az otthon vezetése nem adott hangot aggodalmának, és a hatóságok nem tettek intézkedéseket az otthonban lévő körülmények javítására, miközben a vizsgálat is csak a közvetlen okra összpontosított” – áll a bírósági döntésben.

A teljes cikk az Euronews honlapján olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2019. augusztus 5.

AB: Tartós ápolás diszkriminatív elemekkel

Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy diszkriminatív elemeket tartalmazott a tartós ápolás szabályozása, egyben az inkriminált részeket megsemmisítette.