Európai digitális személyazonosság: újabb lépés előre
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Az új jogszabály értelmében a tagállamok olyan digitális pénztárcákat kínálnak majd a polgárok és a vállalkozások számára, amelyek képesek összekapcsolni a nemzeti digitális személyazonosságot más igazoló okmányokkal (pl. vezetői engedély, oklevelek, bankszámla). A polgárok a mobiltelefonjukon egy gombra kattintva igazolhatják majd személyazonosságukat, és digitális pénztárcájukból elektronikus dokumentumokat oszthatnak meg.
Az európai digitális személyiadat-tárca
A felülvizsgált rendelet egyértelmű paradigmaváltást jelent az európai digitális személyazonosság tekintetében, amelynek célja az, hogy egyetemes hozzáférést biztosítson a lakosság és a vállalkozások számára a biztonságos és megbízható elektronikus azonosításhoz és hitelesítéshez.
Az új jogszabály értelmében a tagállamok olyan digitális pénztárcákat kínálnak majd a polgárok és a vállalkozások számára, amelyek képesek összekapcsolni a nemzeti digitális személyazonosságot más igazoló okmányokkal (pl. vezetői engedély, oklevelek, bankszámla). A polgárok a mobiltelefonjukon egy gombra kattintva igazolhatják majd személyazonosságukat, és digitális pénztárcájukból elektronikus dokumentumokat oszthatnak meg.
Az új európai digitális személyiadat-tárcák minden európai számára lehetővé teszik majd, hogy – Európa-szerte elismert – nemzeti digitális azonosítójuk segítségével hozzáférhessenek online szolgáltatásokhoz, méghozzá anélkül, hogy egyéni azonosítási módszereket kellene alkalmazniuk, illetve hogy szükségtelenül meg kellene osztaniuk személyes adataikat. A felhasználók általi ellenőrzés szavatolja, hogy csak a szükséges információk kerüljenek megosztásra.
Az eredeti ideiglenes megállapodás megkötése
A jogalkotási javaslat egyes fő elemeiről ez év júniusának végén elért eredeti ideiglenes megállapodást követően több szakmai egyeztetésre is sor került azzal a céllal, hogy – a javaslat teljes körű véglegesítése érdekében – kiegészítsék a szöveget. A társjogalkotók ma elért megállapodásának néhány fontos aspektusa:
- elektronikus aláírások: a tárca használata természetes személyek számára alapértelmezés szerint ingyenes lesz, de a tagállamok intézkedéseket hozhatnak annak biztosítására, hogy a tárcát kizárólag nem szakmai célokra lehessen ingyenesen használni
- a tárca üzleti modellje: a tárcák kibocsátásának, használatának és visszavonásának ingyenesnek kell lennie minden természetes személy számára
- az elektronikus attribútumtanúsítvány érvényesítése: a tagállamok kizárólag a tárca hitelességének és érvényességének, valamint az igénybe vevő felek kilétének ellenőrzésére biztosítanak ingyenes érvényesítési mechanizmusokat
- a tárcák forráskódja: az alkalmazás szoftverösszetevői nyílt forráskódúak lesznek, a tagállamok számára ugyanakkor biztosított az ahhoz szükséges mozgástér, hogy indokolt esetekben azokat az összetevőket, amelyeket nem a felhasználói eszközökre telepítenek, ne tegyék hozzáférhetővé
- biztosítani kell az összhangot a tárca mint elektronikus azonosító eszköz, illetve az azt alátámasztó azon rendszer között, amelynek keretében a tárcát kibocsátják.
Végezetül a felülvizsgált jogszabály egyértelművé teszi a minősített webhely-hitelesítési tanúsítványok hatályát, ami biztosítja, hogy a felhasználók ellenőrizhessék, ki áll egy weboldal mögött, ugyanakkor megmaradjanak a jelenlegi jól bevált iparbiztonsági előírások és normák.
A következő lépések
A jogi szövegnek az ideiglenes megállapodással összhangban történő kiegészítése érdekében folytatódni fog a szakértői szintű munka. Véglegesítését követően a szöveg jóváhagyás céljából a tagállamok képviselői (Coreper) elé fog kerülni. A jogász-nyelvészi ellenőrzés függvényében, következő lépésként a Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan is el kell fogadnia a felülvizsgált rendeletet, amely az EU Hivatalos Lapjában való kihirdetését követően léphet hatályba.
Háttér
A Bizottság 2021 júniusában javaslatot tett a digitális személyazonosság olyan európai keretére, amely egy európai digitális személyiadat-tárcán keresztül minden uniós polgár, lakos és vállalkozás számára elérhető lenne.
A javasolt új keret a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról szóló 2014-es rendeletet (eIDAS-rendelet) módosítja. Az eIDAS-rendelet lefektette egy olyan rendszer alapjait, amelyben biztonságosan lehet online közszolgáltatásokat igénybe venni és tranzakciókat lebonyolítani az EU tagállamai között.
A Bizottság a javaslatban előírja a tagállamok számára, hogy az európai digitális személyiadat-tárcákat bejelentett elektronikus azonosítási rendszer keretében, közös műszaki szabványok alapján és a kötelező tanúsítást követően bocsássák ki. A szükséges műszaki architektúra kialakítása, a felülvizsgált rendelet végrehajtásának felgyorsítása, a tagállamok számára iránymutatások nyújtása és a széttöredezettség elkerülése érdekében a javaslatot egy olyan uniós eszköztár kidolgozására irányuló ajánlás kísérte, amely meghatározza a tárcára vonatkozó műszaki előírásokat.
Az intézményközi tárgyalásokat („háromoldalú egyeztetések”) követően a két társjogalkotónak 2023. június 29-én – a felülvizsgált rendelet jogalkotási szövegtervezetére vonatkozó további technikai kiigazítások függvényében – sikerült első ideiglenes megállapodásra jutnia a javaslat kulcsfontosságú elemeiről.
(forrás: consilium.europa.eu)