Az Európai Bizottság elkötelezett a digitális átállás mellett


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Bizottság által elfogadott Digitális Európa program célja Európa technológiai szuverenitásának megerősítése, és a polgárok, a közigazgatási szervek és a vállalkozások javát szolgáló digitális megoldások piaci bevezetése.

„A Bizottság elfogadta a Digitális Európa program három munkaprogramját, felvázolva a célkitűzéseket és a konkrét témaköröket, amelyeknek összesen 1,98 milliárd eurós keretösszeget biztosít. A Bizottság célja, hogy évtizedünket Európa digitális évtizedévé tegye, és ebben az első három munkaprogram stratégiai beruházásainak döntő szerep jut.

Az 1,38 milliárd EUR értékű fő munkaprogram 2022 végéig a mesterséges intelligencia (MI), a felhő és az adatterek, a kvantumkommunikációs infrastruktúra, a fejlett digitális készségek, valamint a digitális technológiáknak a gazdaságban és a társadalomban való széles körű használata területén megvalósuló beruházásokra összpontosít. E fő munkaprogram mellett a Bizottság két célzott munkaprogramot tett közzé: az első a kiberbiztonság területén nyújtott finanszírozásra összpontosít, ennek költségvetése 2022 végéig 269 millió EUR; a második pedig az európai digitális innovációs központok hálózatának létrehozására és működésére összpontosít, 2023 végéig 329 millió eurós költségvetéssel.

Margrethe Vestager, a Bizottság digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnöke így nyilatkozott: „A Digitális Európa programmal biztonságos és fenntartható digitális infrastruktúrákat építünk ki. Megkönnyítjük a vállalkozások számára az adatokhoz való hozzáférést és a mesterséges intelligencián alapuló megoldások alkalmazását. A program beruházásainak egy része azt szolgálja, hogy az európai lakosság a megfelelő készségek birtokában aktívan részt vehessen a modern munkaerőpiacon. A cél az, hogy Európában mindenki – a polgárok, a vállalkozások és a közigazgatási szervek – élvezhesse a piackész technológiai megoldások előnyeit.”

Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos hozzátette: „Ez Európa digitális évtizede. Az adatterek, a felhőalapú számítástechnika, a perem- és a kvantuminformatika új üzleti modellek születéséhez vezet és 2030-ra megújítja iparunkat és társadalmunkat. A ma bejelentett 2 milliárd eurós keretösszeg méretüktől függetlenül lehetővé teszi az európai vállalkozások – különösen a startup vállalkozások – számára, hogy e gyorsan növekvő piacokon megragadják a lehetőségeket. Az uniós polgárokat is hozzásegíti azokhoz a készségekhez, amelyek birtokában kiaknázhatják a biztonságos digitális környezet előnyeit. Mindez megerősíti technológiai szuverenitásunkat.”

A Digitális Európa program fő munkaprogramja többek között a következő beruházásokat foglalja magában:

  • közös adatterek (pl. gyártási, mobilitási és pénzügyi adatterek) telepítése, amelyek megkönnyítik a határokon átnyúló adatmegosztást a vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások (kkv-k), valamint a startupok – és a közszféra számára, valamint egyesített felhőalapú és peremhálózati infrastruktúra és szolgáltatások, azaz a biztonságos adatáramlást biztosító digitális megoldások gerincének kiépítése;
  • a mesterséges intelligencián alapuló megoldások tesztelésére és kísérletezésére szolgáló létesítmények kiépítése a megbízható mesterséges intelligencia (akár kkv-k és startupok általi) kiaknázása céljából, a kulcsfontosságú társadalmi kihívásokra, többek között az éghajlatváltozásra és a fenntartható egészségügyi ellátásra való reagálás érdekében (pl. mesterségesintelligencia-tesztelő létesítmények telepítése az egészségügy és az intelligens városok és közösségek számára);
  • a kibertámadásokkal szemben nagy fokú ellenálló képességet biztosító, biztonságos kvantumkommunikációs infrastruktúra (EuroQCI) kiépítése az EU számára;
  • mesterkurzusok létrehozása és lebonyolítása a kulcsfontosságú fejlett digitális technológiák területén a digitális készségek európai fellendítése érdekében, ideértve olyan tevékenységeket, mint a kkv-k számára szervezett intenzív digitális tanfolyamok, amint az a 2020-as készségfejlesztési programban és kkv-stratégiában szerepel;
  • a közigazgatási szerveket támogató megoldások (pl. európai digitális személyazonosság) határokon átnyúló interoperabilitását támogató digitális szolgáltatások létrehozása, működtetése és folyamatos karbantartása.

A kiberbiztonsági munkaprogram keretében a fejlett kiberbiztonsági berendezések, eszközök és adatinfrastruktúrák kiépítése területén kerül sor beruházásokra. Ez a munkaprogram a kiberbiztonsággal kapcsolatos ismeretek és készségek fejlesztését és kiaknázását fogja támogatni, előmozdítva a bevált gyakorlatok megosztását, és biztosítva azt, hogy az európai gazdaságban széleskörűen alkalmazzák a legkorszerűbb kiberbiztonsági megoldásokat.

Céljai elérése érdekében a Digitális Európa program keretében kiépül az európai digitális innovációs központok hálózata, amely hozzáférést biztosít a technológiateszteléshez, és egész Európában támogatja a magán- és állami szervezetek digitális átalakulását, beleértve adott esetben a nemzeti, regionális vagy helyi szintű kormányzati szerveket is. Az európai digitális innovációs központok az uniós szakpolitikák – különösen az iparpolitika és a kis- és középvállalkozásokra, valamint a startupokra vonatkozó politika –, fontos eszközeiként támogatni fogják a vállalatokat és a közszférát a zöld és digitális kettős átállásban.

A következő lépések

A Digitális Európa program első pályázati felhívásait november végéig teszik közzé, és azokat 2022-ben további pályázati felhívások fogják követni. A munkaprogramokat főként vissza nem térítendő támogatások és közbeszerzés útján hajtják végre. Néhány intézkedést, például az „Irány a Föld” kezdeményezés témái keretében, közvetett irányítással hajtanak végre, azaz partnerszervezetek szerzik be a szükséges fejlesztéseket.

Háttér-információk

A Digitális Európa program az első olyan uniós pénzügyi keretprogram, amely arra összpontosít, hogy a digitális technológia előnyeit eljuttassa a vállalkozásokhoz és a polgárokhoz. A hét évet átfogóan (folyó árakon számított) 7,5 milliárd eurós tervezett teljes költségvetéssel rendelkező program fel fogja gyorsítani a gazdaságélénkítést, és formálni fogja az európai társadalom és gazdaság digitális átalakulását, előnyöket biztosítva ezáltal különösen a kis- és középvállalkozások számára. A Digitális Európa program végrehajtására többéves munkaprogramok révén kerül sor.

A Digitális Európa program olyan más uniós programok keretében megvalósított beruházásokat fog kiegészíteni, mint a Horizont Európa, „az EU az egészségért”, az InvestEU program, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, valamint a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz. A Digitális Európa programot létrehozó rendeletet 2021. május 11-én tették közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában, ugyanazon a napon lépett hatályba, és 2021. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal alkalmazandó.

(hirlevel.egov.hu)

(ec.europa.eu)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.