Gabriel: Lenyűgőző a francia munkajogi reformterv
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Eléggé lenyűgözött az, amit hallottam – mondta a francia munkajogi reform tervezetéről a német külügyminiszter.
Sigmar Gabriel Emmanuel Macron francia államfő meghívására részt vett a párizsi kormány szerdai ülésén, és azt követően kijelentette: meglehetősen lenyűgözte a francia munkajogi reform tervezete.
„Eléggé lenyűgözött az, amit hallottam a reformról, amelyet Franciaország készít elő a szociális párbeszéd terén” – mondta a német diplomácia vezetője a francia kormányülést követően, amely előtt mintegy félórás megbeszélést folytatott Emmanuel Macron államfővel. „Biztos vagyok abban, hogy ez segíteni fogja önöket abban, hogy erősebbé váljanak gazdasági és szociális téren” – tette hozzá.
A munkaerőpiac rugalmasabbá tételét célzó reform Emmanuel Macron egyik legfőbb választási ígérete volt a több mint egy évtizede 10 százalékon stagnáló munkanélküliség csökkentésére. A nemzetgyűlés augusztus elején szavazta meg azt a törvényt, amely alapján a kormány rendeleti úton, parlamenti vita nélkül módosíthatja a munkatörvénykönyvét. A közvélemény csütörtök ismerheti meg a rendeletek részleteit, amelyekről június óta folynak az egyeztetések a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel. A rendeleteket a szeptember 18-án kezdődő hét kormányülésén fogadja el a francia kormány, az intézkedések szeptember 25. körül, a hivatalos közlönyben való megjelenéssel lépnek életbe.
Sigmar Gabriel „szép hagyománynak” nevezte, hogy Franciaország és Németország kölcsönösen meghívja a kormánytagokat a másik ország kormányüléseire. „Úgy döntöttük, hogy folytatjuk ezt a hagyományt” – hangsúlyozta.
A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint ez volt a negyedik alkalom, hogy egy német kormánytag részt vett a francia kormányülésen.
A német külügyminiszter azt is üdvözölte, hogy Franciaország a kiküldött munkavállalók európai direktívájának reformjára javaslatot tett.
„Helyes, hogy a belső piacon nem versenyzünk mindig a legalacsonyabb fizetésekért (…) Mindenki számára fair Európára van szükség” – fogalmazott.
Francia kollegájával, Jean-Yves le Driannal folytatott megbeszélését illetően a német diplomácia vezetője örömét fejezte ki, hogy Párizs és Berlin azonos véleményen van a menekültek helyzetének, a migrációs válság és az észak-koreai rakétakísérletek kérdésében.
„Nagyon örülök ennek az egyetértésnek, amelyet érzek kettőnk között, mindig ugyanazon a hullámhosszon vagyunk” – mondta a külügyminiszter.
Sigmar Gabriel úgy ítélte meg, hogy Európának „a világszíntéren aktívabb szereplővé kell válnia. Az állampolgárok azt is elvárják, hogy Európa függetlenebb és magabiztosabb legyen” – fűzte hozzá, mielőtt francia kollegáját meghívta Berlinbe egy német kormányülésre.
Jean-Yves Le Drian kijelentette, hogy „a francia-német motor újraindul”, a két ország közötti együttműködési szellem „nagyon erős és stabil”, ami lehetővé teszi, hogy Párizs és Berlin „együtt lehessen Európa újraalapításának a szereplője”.
(MTI)