Handó: a bírósági szervezet alappillére a bíró


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok működésének lényege az ítélkezés, de közben nem szabad megfeledkezni az ügyfelek problémáiról, amelyet a tisztességesen és méltányosan kell kezelnie a bírósági szervezetnek – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke a Nyíregyházi Törvényszék tavalyi évét értékelő sajtótájékoztatóján szerdán.


Handó Tünde szavai szerint legalább ilyen fontos a bíróság dolgozóinak és vezetőinek képzése, az informatikai rendszerek üzemeltetése és az épületek karbantartása is.

Az országosan 11 ezer embert foglalkoztató, évente másfél millió ügyet kezelő, 120-140 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó és mintegy 188 épületet fenntartó hatalmas bírósági szervezet alappillére természetesen a bíró és az általa meghozott ítéletek – közölte az OBH vezetője. Szavai szerint az elmúlt időszakban a bírósági vezetők képzése kapott elsődleges szerepet a szervezet feladatai között: 2016-ban 203 járásbírósági elnök és csoportvezető, tavaly a kollégiumvezetők és azok helyetteseik, idén pedig a törvényszéki elnökök és elnökhelyettesek vehettek részt a több modulból álló szakmai képzéseken.

Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnöke a szervezet tavalyi munkájáról szólva azt mondta, az adatok szerint 76 624 peres és nemperes ügy érkezett a megyei bíróságokra, ez az országos összes érkezés 5,6 százaléka. Ettől valamivel több ügyet, 77 439-et fejeztek be a törvényszéken és az illetékessége alá tartozó helyi és különbíróságokon, a folyamatban lévő ügyek száma pedig 12 378 volt.

Az ügyfeldolgozás szempontjából eredményes volt a 2017-es év, hiszen a bíróság több ügyet fejezett be, mint amennyi érkezett – értékelt a törvényszéki elnök. 

Megjegyezte, a digitalizáció segítségével az első fokon érkezett ügyek közel fele már elektronikusan érkezett a járásbíróságokhoz és a törvényszékekhez. Az időszerűséggel kapcsolatban Nyakó Zsuzsanna elmondta, a járásbíróságokon az ügyek 80 százaléka egy éven belül befejeződik, a Nyírbátori Járásbíróságon például ez az arány több mint 90 százalék. Tavaly jelentősen csökkent a két éven túli ügyek száma (215), a megalapozottsági adatok tekintetében a civilisztikai ügyszakban az ügyek 95 százaléka első fokon jogerőre emelkedik.

[htmlbox BDT]

Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla elnöke köszöntőjében magas színvonalúnak és szakmailag kiegyensúlyozottnak nevezte a Nyíregyházi Törvényszék munkáját. Elmondta, tavaly 2626 ügy érkezett az ítélőtáblára a törvényszékről és 2671-et fejezett be a táblabíróság. A helybenhagyási arány jó, a hatályon kívül helyezés aránya pedig három százalékos, ami bizonyítja a törvényszék megalapozott munkáját – értékelt Balla Lajos.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.