Handó: a magyar igazságszolgáltatás Európa első harmadában van


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közigazgatási ügyeket tekintve Magyarország a második az eljárások rövidsége, valamint a legkisebb ügyhátralék szempontjából is.


A magyar igazságszolgáltatás európai összehasonlításban az első harmadban van – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csütörtökön Szegeden.

Handó Tünde a Szegedi Ítélőtábla és a Szegedi Törvényszék közös évértékelő sajtótájékoztatóján elmondta: a közigazgatási ügyeket tekintve Magyarország a második az eljárások rövidsége, valamint a legkisebb ügyhátralék szempontjából is.

A bírósági szervezet stratégiai céljai közül a legfontosabb, hogy az ítélkezés „időszerű”, magas színvonalú legyen, és független bírák végezzék – hangsúlyozta az OBH elnöke.

A bírósági szervezetnek 2001-ben 1,7 milliárd, 2016-ban 8,6 milliárd forint állt rendelkezésére beruházásra – közölte, a tervezett fejlesztések közül kiemelve a Szegedi Törvényszék épületének rekonstrukcióját.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

Handó Tünde elmondta: a szegedi városképet is meghatározó ház felújításához a látványtervek már elkészültek. A megújuló épület egyszerre tudja majd a hagyományt megjeleníteni és minden tekintetben megfelel a 21. századi követelményeknek. A tervek szerint októberre-novemberre készülhetnek el a mintegy 5 milliárd forintba kerülő rekonstrukció engedélyes tervei. A közbeszerzési eljárás után a felújítás 2018 második negyedévében indulhat és 2020 közepére fejeződhet be – tette hozzá.

Harangozó Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke kifejtette, a táblabíróságon a munkaterhek növekedése ellenére tavaly javult az ítélkezés hatékonysága, gyorsasága. A polgári ügyszakban a leterheltség jelentősen emelkedett, elsősorban a devizahiteles perek miatt. Büntető ügyszakban a 2015-ösnél valamivel kevesebb ügy érkezett, az ítélőtábla bírái kirendelés alapján azonban számos fővárosi ügyet tárgyaltak.

A szakmai munka színvonalát mutatja, hogy a büntetőügyeknél felülvizsgálati eljárásban nem kellett hatályon kívül helyezni egy táblabírósági döntést sem, és polgári ügyszakban is elenyésző volt ezek száma – közölte.

Tárkány-Szűcs Babett, a Szegedi Törvényszék elnöke kifejtette, 2016-ban országos összevetésben is kimagasló volt a bíróságra érkező devizahiteles ügyek száma. Az illegális migrációval kapcsolatos eljárások pedig hatalmas terhelést jelentettek a bíráknak. 2016 első félévében 2500 ilyen jellegű ügyet tárgyaltak, akadt olyan nap, amikor 104 embert állítottak bíróság elé. 

Hozzátette: a migráció a közigazgatási és munkaügyi bíróságon is komoly többletterhelést okozott, elsősorban a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal ellen benyújtott keresetek miatt.

Noha 2016-ban a peres ügyek száma 15 százalékkal magasabb volt, mint 2015-ben, az ügyhátralék folyamatosan csökkent – hangsúlyozta a törvényszék elnöke.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 30.

Elhunyt Karsai Dániel

Elhunyt Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan ALS betegséggel küzdő alkotmányjogász szombaton, halálhírét testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán.

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.