Handó: élmezőnyben a magyarok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar igazságszolgáltatás Európa élmezőnyéhez tartozik, az országos ügyforgalmi adatok javulnak – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke az Országgyűlés igazságügyi bizottságában hétfőn, ahol 2016 első félévéről szóló beszámolóját vitatták meg. 


Handó Tünde közölte: a közigazgatási ügyszakban Magyarország az ügyhátralékot és az eljárások időtartamát tekintve is a második legjobb az Európai Bizottság igazságügyi eredménytáblája szerint.

Évente mintegy másfél millió ügy érkezik a magyar bíróságokra. Míg 1997 és 2012 között, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács igazgatása idején súlyos területi egyenlőtlenségek, akár hétszeres különbségek is voltak a munkaterhekben az ország egyes bíróságai között, addig 2013-tól az OBH igazgatása alatt ezeket a különbségeket sikerült felszámolni. Így pedig a bírósághoz hozzáférés is kiegyenlítődött – fejtette ki az elnök.

Az elmúlt fél évtizedben jelentősen, mintegy 25 százalékkal nőtt a bíróságok költségvetése, idén januártól 10 százalékkal emelkedtek a bírói illetmények. A bírósági beruházásokat tekintve pedig ezek az évek csak a kiegyezést követő aranykorhoz hasonlíthatók – fogalmazott.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

A jövő évre tervezett 5 százalékos bíróiilletmény-emelésről ugyanakkor Handó Tünde azt mondta: 5+10 százalékos mértéket javasol, tekintettel arra, hogy az igazságügyi alkalmazottak illetményemelésével feszültségek alakulhatnak ki a szervezetben.

A bírósági vezetők kinevezésének gyakorlatáról szólva Handó Tünde rámutatott: a 749 bírósági vezetői poszt közül 117 betöltése tartozik az OBH elnökének hatáskörében. Hozzátette, a helyi ügyekért a helyi vezetők felelnek, az OBH elnökének felelőssége, hogy olyan vezetőket nevezzen ki, akik képesek megoldani a problémákat.

Az igazságügyi bizottság kormánypárti többsége támogatta az OBH elnökének beszámolóját.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a Meta megsérti-e a DSA rendelkezéseit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Facebook és az Instagram szolgáltatója, a Meta megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA). A vizsgálat célja, hogy megakadályozzák a júniusi európai parlamenti választásokon való szavazás megzavarását – számol be a Jurist.org.

2024. április 30.

GVH: Indokolt a versenytörvény egyes módosításainak halasztása

A Gazdaság Versenyhivatal (GVH) egyetért a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával. A GVH elnöke a széleskörű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a minden érintett számára megnyugtató garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésekbe.