Ismét a bíróság jegyzi majd be az egyházakat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az emberi erőforrások minisztere az Országgyűlés igazságügyi bizottságának meghallgatásán beszélt.


A történelmi, kulturális hagyományoknak és az emberi jogoknak egyaránt megfelelő lesz az új egyházügyi törvény – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere éves meghallgatásán az Országgyűlés igazságügyi bizottságában hétfőn.

Az egyházak bejegyzésével kapcsolatban a miniszter elmondta: a magyar Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is aggályosnak találta, hogy a 2010 után megalkotott törvény szerint a parlament minősített többsége döntsön ebben a kérdésben, ezért kényszerült arra a kormányoldal, hogy új szabályozást alkosson.

A 2010 előtti szabályozáshoz hasonlóan ismét a bíróság jegyzi majd be az egyházakat, ám újdonság lesz, hogy ettől elválasztva kezelik majd a finanszírozás, a közpénzek felhasználásának kérdését, ami a társadalmi elfogadottság olyan „relatíve objektív” kritériumaihoz kötődik, mint például a népszámlálási adatok, vagy az 1 százalékos adófelajánlások – ismertette a miniszter.

Ez a történet nem rázta meg a vallási közösségeket, azok ugyanúgy végzik munkájukat akkor is, ha ellenszél fúj és akkor is, ha hátszél – jegyezte meg Balog Zoltán.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet.

Részletes program és jelentkezés >>

A miniszter emlékeztetett arra, hogy a 2010 előtti szabályozás már 100 főtől lehetővé tette az egyházalapítást és -bejegyzést – akár anyagi megfontolásokból is -, ugyanolyan jogosítványokat nyújtva, mint amilyen a nagy létszámú, régóta létező történelmi egyházaknak volt. Miután már sok száz egyházat jegyeztek be, „lépni kellett” – szögezte le a miniszter.

Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy számos vallási kisközösséggel szimpatizál, de ez nem lehetett akadálya annak, hogy a rossz folyamatokat megállítsák. Mint mondta, vannak kisközösségek, amelyek ezt belátták és velük a kártérítésről is meg lehet egyezni, ugyanakkor vannak olyanok is, amelyek a 2010 előtti szabályozásra hivatkozva összességében milliárdos nagyságrendű elmaradt pályázati pénzeket, üzleti hasznokat kérnek számon a kormánytól.

Az egyházak társadalmi szerepvállalását érzékeltetve Balog Zoltán elmondta: a szociális alapellátásban az egyházak részesedése 2010 óta 12 százalékról 27 százalékra emelkedett, a szociális szakellátásban pedig 15-ről 18 százalékra.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.