Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az egyik amerikai ruhakereskedő a koronavírus járvány miatt bevezetett korlátozások miatt nem tudta nyitva tartani üzleteit, ezért erre az időszakra nem akar bérleti díjat fizetni a bevásárlóközpont üzemeletetőjének.
A Gap, Inc. divatcég csütörtökön pert indított a Simon Properties amerikai bevásárlóközpont-üzemeltető ellen a Delaware-i bíróságon, mert a koronavírus miatti bezárások idejére meg akarta szüntetni az üzletek bérleti szerződéseit.
A Gap és leányvállalatai, azért perelték be a bevásárlóközpont üzemeltetőjét, mert abban reménykednek, hogy a bíróság a koronavírus járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedésekre visszamenőleges hatállyal szünteti meg a bérleti szerződéseket. A kiskereskedő cégek szerint a bérleti szerződés azért jött létre, hogy üzleteiket üzemeltethessék a Simon Properties által bérbe adott területeken.
A koronavírus világjárvány és annak következtében az üzletek bezárása, megszüntette a bérleti szerződés célját. A kereset úgy fogalmaz, hogy „[a] anélkül, hogy a bérelt helyiségekben üzleteket tudnánk üzemeltetni, nem volt értelme a bérleti szerződések megkötésének”.
A kereset szerint a koronavírus kitörése után, 2020. március 18-án a Simon Properties bezárta a bevásárlóközpontokat, amelyek Gap, Inc. arra kényszerítette, hogy függessze fel működését. A Gap, Inc. szerint a bérleti szerződést kifejezetten arra tekintettel kötötték meg, hogy a bérelt területeken árukat értékesítsenek, azonban a lezárások ideje alatt a bérleményt nem tudták rendeltetésszerűen használni, mert az lehetetlenné, és jogszerűtlenné vált a működés felfüggesztése miatt.
Annak ellenére, hogy nem tudtak teljes mértékben működni, a Simon Properties követelte, hogy a Gap fizesse ki a bérleti díjat az üzlet bezárásának időtartamára, és vitatta a Gap azon jogát, hogy üzleteit zárva tarthatja, „a körülmények alapvető változása” pedig nem érinti a bérleti szerződést.
Gap azt kéri, hogy a bíróság szüntesse meg a bérleti szerződéseket. Az ügyet tárgyaló bírót még nem jelölték ki.
Az áprilisban az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet részére benyújtott beadványában a Gap egyértelművé tette, hogy a világjárvány hatással volt a működésére, és jelenleg likviditási gondokkal küzd. A Gap körülbelül havi 115 millió dollár bérleti díjat köteles fizetni Észak-Amerikában, és „jelenleg tárgyal a bérbeadókkal a bérleti díjak átütemezéséről vagy csökkentéséről arra az időszakra vonatkozóan, amikor az üzleteit zárva kellett tartani. A továbblépés érdekében egyes üzleteket újbóli megnyitunk majd más üzleteknél azonban megszüntetjük a bérleti szerződéseket és az üzleteket végleg bezárjuk. ”
A Simon Properties elleni eljárás kimenetele segíthet az amerikai kiskereskedőnek a világjárvány túlélésében, és jelentős hatást gyakorolhat más országok gyakorlatára is.
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!