KIM: több mint kétszázhúsz eljárás egyszerűsödött


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lakosságra nehezedő adminisztratív terhek csökkentését célzó program keretében 228, az állampolgárokat érintő hatósági eljárást vizsgáltak felül és egyszerűsítettek – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).


A közlemény szerint az ügyek folyamatának átszervezése, az elektronikus lehetőségek kiterjesztése, a széleskörűbb és pontosabb tájékoztatás, a benyújtandó dokumentumok számának csökkenése mellett az ezekkel kapcsolatos jogszabályok jelentős része is egyszerűsödött. Ennek eredményeként az egyszerűsítési programba bevont eljárások esetében 25 százalékkal csökkentek a lakosság adminisztratív terhei – írták, hozzátéve azt is: ha az aleljárásokat külön számoljuk, akkor 249 eljárást lehet egyszerűbben elintézni.

A minisztérium felidézte: a Magyary Zoltán közigazgatás-fejlesztési program részeként tavaly elindított program célja, hogy csökkenjen a lakosságot érintő hivatali bürokrácia.

A tárca szerint az egyszerűsítés az élethelyzetet veszi alapul. Az egyszerűsítés érinti a családdal kapcsolatos ügyeket, az adózási kérdéseket, a közmű- és egyéb szolgáltatások területét, az otthonteremtési lehetőségeket, a nyugdíjellátást, az okmányokkal kapcsolatos intéznivalókat, a közúti közlekedéssel, mezőgazdasági területtel, munkavállalással, egészségbiztosítással kapcsolatos eljárásokat, valamint az aláírási címpéldány használatát is.

A program részeként a minisztérium kidolgozta a jogszabályok nyelvi egyszerűsítésének az állampolgárok mindennapi életébe is átültethető gyakorlatát: 26 jogszabály szövegét vizsgálták meg és egyszerűsítették az érintett szakterületek. A nyelvi egyszerűsítésre kijelölt jogszabályok zöme a hatósági eljárások egyszerűsítéséhez kapcsolódott.

Az egyszerűsítési munka folyamatáról és eredményeiről a Magyary-program honlapján lehet tájékozódni, ahol a lakossági visszajelzéseket is várják.

Ezeket a feladatokat az Új Széchenyi Terv keretén belül, kiemelt projekt keretében, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, mintegy 174 millió forint támogatási keretösszegből valósították meg.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága