Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Megkezdődik az előzetes döntéshozatali hatáskörnek a Bíróságról a Törvényszékre történő részleges átruházására vonatkozó szabályok alkalmazása.
Amint azt az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv módosításáról szóló 2024/2019 rendeletnek1 az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetésekor bejelentették, a Bíróság előzetes döntéshozatali hatáskörének a Törvényszékre történő részleges átruházására vonatkozó rendelkezések mától alkalmazandók. A jogbiztonság és a gyorsaság érdekében minden előzetes döntéshozatal iránti kérelmet továbbra is a Bírósághoz kell majd benyújtani, amely előzetes elemzést fog lefolytatni e kérelmek tárgyára vonatkozóan, de amint elvégezte ezt az elemzést, a Törvényszéknek fogja továbbítani azokat a kérelmeket, amelyek kizárólag az alapokmány 50b. cikkének első bekezdésében felsorolt konkrét ügycsoportok2 valamelyikének vagy azok közül többnek a területére tartoznak.
Bizonyos olyan kiigazítások fenntartásával, amelyek a Törvényszéknek magával a felépítésével és a belső szervezési módjával függenek össze, a Bíróság által hozzá továbbítandó előzetes döntéshozatal iránti kérelmeket a Törvényszék ugyanolyan módon fogja feldolgozni, mint a Bíróság, és ugyanazokat az eljárási szabályokat fogja alkalmazni. A Törvényszék által az előzetes döntéshozatali ügyekben hozandó határozatoknak is ugyanolyan hatálya lesz, mint a Bíróság határozatainak.
Mivel azonban az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az alapokmány kivételesen lehetővé teszi, hogy a Törvényszék előzetes döntéshozatali határozatait az uniós jog egységessége vagy koherenciája sérelmének komoly veszélye esetén az első főtanácsnok indítványa alapján felülvizsgálják, a Törvényszék határozata csak akkor válik majd jogerőssé, ha nem kerül sor ilyen indítványra, amelyet kötelezően a Törvényszék határozatát követő egy hónapon belül kell előterjeszteni. Ha azonban az első főtanácsnok indítványt tesz e határozat felülvizsgálatára, akkor ahhoz, hogy a Törvényszék határozata jogerőre emelkedjen, meg kell majd várni, hogy a Bíróság határozzon erről az
indítványról, vagy a Bíróság határozata a Törvényszék határozatának helyébe lépjen.
E jelentős reform alkalmat biztosított arra, hogy naprakésszé tegyék a nemzeti bíróságoknak szóló, az előzetes döntéshozatal iránti kérelmek előterjesztésére vonatkozó Ajánlásokat. Ezen Ajánlások az Unió valamennyi hivatalos nyelvén rendelkezésre állnak, és elérhetők ezen a linken.
Forrás: curia.europa.eu
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!