Megkezdődik az előzetes döntéshozatali hatáskörnek az átszervezése


Megkezdődik az előzetes döntéshozatali hatáskörnek a Bíróságról a Törvényszékre történő részleges átruházására vonatkozó szabályok alkalmazása.

Amint azt az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv módosításáról szóló 2024/2019 rendeletnek1 az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetésekor bejelentették, a Bíróság előzetes döntéshozatali hatáskörének a Törvényszékre történő részleges átruházására vonatkozó rendelkezések mától alkalmazandók. A jogbiztonság és a gyorsaság érdekében minden előzetes döntéshozatal iránti kérelmet továbbra is a Bírósághoz kell majd benyújtani, amely előzetes elemzést fog lefolytatni e kérelmek tárgyára vonatkozóan, de amint elvégezte ezt az elemzést, a Törvényszéknek fogja továbbítani azokat a kérelmeket, amelyek kizárólag az alapokmány 50b. cikkének első bekezdésében felsorolt konkrét ügycsoportok2 valamelyikének vagy azok közül többnek a területére tartoznak.

Bizonyos olyan kiigazítások fenntartásával, amelyek a Törvényszéknek magával a felépítésével és a belső szervezési módjával függenek össze, a Bíróság által hozzá továbbítandó előzetes döntéshozatal iránti kérelmeket a Törvényszék ugyanolyan módon fogja feldolgozni, mint a Bíróság, és ugyanazokat az eljárási szabályokat fogja alkalmazni. A Törvényszék által az előzetes döntéshozatali ügyekben hozandó határozatoknak is ugyanolyan hatálya lesz, mint a Bíróság határozatainak.

Mivel azonban az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az alapokmány kivételesen lehetővé teszi, hogy a Törvényszék előzetes döntéshozatali határozatait az uniós jog egységessége vagy koherenciája sérelmének komoly veszélye esetén az első főtanácsnok indítványa alapján felülvizsgálják, a Törvényszék határozata csak akkor válik majd jogerőssé, ha nem kerül sor ilyen indítványra, amelyet kötelezően a Törvényszék határozatát követő egy hónapon belül kell előterjeszteni. Ha azonban az első főtanácsnok indítványt tesz e határozat felülvizsgálatára, akkor ahhoz, hogy a Törvényszék határozata jogerőre emelkedjen, meg kell majd várni, hogy a Bíróság határozzon erről az
indítványról, vagy a Bíróság határozata a Törvényszék határozatának helyébe lépjen.

E jelentős reform alkalmat biztosított arra, hogy naprakésszé tegyék a nemzeti bíróságoknak szóló, az előzetes döntéshozatal iránti kérelmek előterjesztésére vonatkozó Ajánlásokat. Ezen Ajánlások az Unió valamennyi hivatalos nyelvén rendelkezésre állnak, és elérhetők ezen a linken.

Forrás: curia.europa.eu


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.