Miniszterre csapott le a korrupcióellenes hatóság Horvátországban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szombaton reggel házkutatást tartottak Darko Horvat építésügyi, területtervezési és állami vagyonkezelési miniszter házában, majd később befolyással való visszaélés gyanújával őrizetbe vette a korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) a tárcavezetőt.

A Jutarnji List című napilap nem hivatalos információkra hivatkozva azt írta, Horvatot azzal gyanúsítja az ügyészség, hogy 2018-ban, amikor az előző kormányban gazdasági miniszteri posztot töltött be, helyettesét, Ana Mandacot arra utasította, hogy a vissza nem térítendő támogatások odaítélésénél bizonyos személyeket részesítsen előnyben. A kis- és középvállalkozók számára a nemzeti kisebbségek által lakott területeken meghirdetett programban olyan személyek kaptak támogatást, akikkel a tárcavezetőt valamilyen érdek kötötte össze, vagy akikre Tomislav Tolusic volt mezőgazdasági miniszter és Boris Milosevic, a szerb kisebbséghez tartozó miniszterelnök-helyettes javaslatot tett. Az ügyészég ellenük is nyomozást indított, valamint a miniszter helyettesével és két államtitkárral szemben is vizsgálódnak – közölte a lap.

Magyarázatot követelnek az ügyészségtől

Andrej Plenkovic kormányfő rendkívüli sajtótájékoztatón kért magyarázatot az USKOK-tól a miniszter letartóztatásának körülményeire.

„Ez az a pillanat, amikor a főügyésznek (.) kamerák elé kellene állnia és megmagyaráznia, miért volt olyan sürgős, hogy letartóztassanak egy hivatalban lévő minisztert?” – kérdezte Plenkovic, hozzátéve: reméli, volt okuk a lépésre, és bizonyosan a törvényeknek megfelelően léptek fel.

EU Jog online

Plenkovic szerint mindenesetre az „időzítés nem volt véletlen”. A kormányfő arra utalhatott, hogy az ellenzéki pártok nemrég bizalmatlansági indítványt nyújtottak be Horvat ellen, a földrengés utáni helyreállítási és újjáépítési munkálatok szerintük túl lassú menete miatt.

Plenkovic mindazonáltal leszögezte: amennyiben Horvát börtönben marad, nem tölthet be miniszteri tisztséget.

No comment

A főügyész és a horvát ügyészség (DORH) a sajtótájékoztató után közleményt adott ki, amelyben jelezték: ahogy eddig, ezután sem fogják kommentálni a miniszterelnök kijelentéseit.

Hozzátették, hogy a jogszabályoknak megfelelően jártak el. „Ennek megfelelően, a jogszabályi feltételek teljesülése esetén, az illetékes államügyészség tájékoztatni fogja a nyilvánosságot” – írták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.