Negyedik alkalommal tartottak nemzetközi konferenciát a bírósági közvetítésről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az mediációval érintett ügycsoportok száma egyre nő, 2020-tól például a gyámhatóságoktól a bíróságokhoz kerülnek a kapcsolattartás végrehajtásával összefüggő ügyek.

A konferencia megnyitóján elhangzott: az Európai Bizottság 2017-es és 2018-as eredménytáblája szerint az alternatív vitarendezési módszerek előmozdításában, ösztönzésében az első helyen állnak a magyar bíróságok.

Dr. Turcsánné dr. Molnár Katalin, a Székesfehérvári Törvényszék elnöke szerint a bírósági szervezetben hosszú távú edukatív hatása van a mediációnak. Kiemelte: a szemléletváltás és az újfajta gondolkodás mellett egy fokozottan ügyfélközpontú eljárást sikerült meghonosítani, a bírósági közvetítők egy újfajta konfliktuskezelési technikát sajátíthatnak el, amely megoldás-fókuszú gondolkodásra késztet, ezzel is erősítve a közvetítő szakmai személyiségét.

Hunyadi Krisztina, egyetemi oktató előadásában azt taglalta, mit visznek magukkal az ügyfelek a bírósági közvetítői eljárásból. Hangsúlyozta: a konfliktuskezelés során a kirekesztés helyét a befogadás foglalja el, ennek eredményeképpen erősödik a bizalom, amely a felek közötti konszenzus megteremtésének első építőköve – tette hozzá a coach-mediátor.

A nemzetközi közvetítői konferencián a résztvevők egy német módszerrel is megismerkedtek, amely a válásban érintett gyermekek sorsának megnyugtató rendezését helyezi a középpontba. Az esemény első napján a résztvevők megtudhatják azt is, miért van nagy jelentősége a közvetítésnek a nemzetközi családjogi perekben, és hogyan kapcsolódik a közvetítéshez a személyiségi jogok védelme.

A konferencia második napján többek között a közigazgatási területen bevezetett közvetítés eddigi eredményeit, tapasztalatait összegzik a résztvevők, egy osztrák székhelyű gazdasági mediátor pedig az igazságügyi mediátorok képzésében ad nemzetközi kitekintést.

Az alternatív vitarendezési eljárás 2012 óta működik a magyar bíróságokon, a polgári ügyszak után 2018 óta már a közigazgatási ügyekben is elérhető. A mediáció bevezetése óta az eddig lefolytatott 5300 eljárás több mint felében született megállapodás, melyekért az ország több mint 70 bíróságán 181 közvetítő dolgozik. A tapasztalatok szerint az egyezség nélkül záruló eljárásoknak is pozitív hatásuk van: a megállapodások nélkül záródó ügyek ügyfelei együttműködőbbek a későbbi tárgyalások során és sok esetben végül perbeli egyezséggel zárul a jogvita.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.