Nem büntet a rendőrség a sárga német rendszámért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben nem bírságolják az ideiglenes német rendszámmal Magyarországra hozott gépjárművek vezetőit. Az országos rendőrfőkapitány egyetért az alapvető jogok biztosának álláspontjával, amely a Kúria közigazgatási elvi határozata alapján jogszerűtlennek tartja az öt napig érvényes ideiglenes német rendszámmal Magyarországon közlekedők rendőri bírságolását, a forgalmi engedély és a rendszám elvételét.

Egy panaszos 2018-ban Németországban vásárolt egy kisbuszt a magyar cége részére. A gépjármű hazaszállításához a német hatóságoktól beszerzett egy ideiglenes rendszámot (német nevén: Kurzzeitkennzeichen). Az ilyen, sárga ideiglenes rendszámot viselő járművét Tatabánya térségében megállították a rendőrök, elvették a forgalmi engedélyét és a rendszámot, ezen kívül 15.000 Ft helyszíni bírságot is kiszabtak.

Az alapvető jogok biztosa megkereste a rendőrség vezetését, amely válaszában arra hivatkozott, hogy a jármű forgalmi engedélye nem felelt meg a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezmény előírásaiban foglaltaknak. Ezen felül a rendőrség álláspontja szerint az 5 napra érvényes németországi ideiglenes rendszámot csak a Német Szövetségi Köztársaság területén lehet jogszerűen használni, annak magyarországi használata szabálysértést valósít meg.

Az ombudsman vizsgálata során megállapította, hogy a rendőrség nem vette figyelembe, hogy a nagy számban előforduló hasonló esetekre nézve a Kúria már 2017-ben elvi határozatként tette közzé azt a felülvizsgálati eljárás során született jogerős döntését, amely a németországi ideiglenes rendszám hazai felhasználhatóságával kapcsolatosan született. Az elvi határozat lényege, hogy „a Németországban kiállított ideiglenes forgalmi engedély érvénytelenségének megállapítása és a gépjármű hatósági jelzésének a helyszíni ellenőrzéskor történő azonnali elvétele, a gépjármű továbbközlekedésének megakadályozása nem tekinthető jogszerű intézkedésnek, így az emiatt tett panasz elutasítása sem jogszerű.”

A Kúria általános érvényű jogi álláspontjának a legfontosabb elemei, hogy a rendőrség hasonló esetekben nem hivatkozhat a Bécsi Egyezményre, illetve hogy a hatályos jogi szabályozás Magyarországon is lehetővé teszi az 5 napra érvényes ideiglenes német rendszám használatát.

Mindezek alapján a biztos megállapította, hogy jogszabálysértő jogértelmezésen alapul, sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot és a jogállamiságból fakadó jogbiztonság követelményét az a gyakorlat, amelyet a rendőrség – a hivatkozott jogerős kúriai ítélet meghozatalát és elvi határozatként történő közzétételét követően is – nyilvánvaló módon a bírósági értelmezéssel teljesen ellentétesen alkalmaz.

Az alapjogi biztos felkérte az Országos Rendőr-főkapitányság vezetőjét, gondoskodjon arról, hogy a jövőben a vizsgált ügyhöz hasonló esetekben a rendőri szervek tartsák szem előtt a Kúria jogértelmezését. Az országos rendőrfőkapitány válaszában biztosította az ombudsmant, felhívja az állomány tagjainak figyelmét arra, hogy a jövőben a Kúria elvi határozatának megfelelő jogértelmezés alapján járjanak el.

(ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.