Nem kell vizsgálódnia a közjegyzőnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közjegyzőknek nem kell hivatalból vizsgálniuk, hogy egy már megkötött fogyasztói szerződés tartalmaz-e tisztességtelen feltételeket – erre jutott az  Európai Bíróság.


Az uniós jog értelmében a bíróságoknak igen, de a közjegyzőknek nem kell hivatalból vizsgálniuk, hogy egy már megkötött fogyasztói szerződés tartalmaz-e tisztességtelen feltételeket, ezért nem ellentétes az uniós joggal az a magyar törvény, amely a közjegyzők számára ennek értékelése nélkül is lehetővé teszi úgynevezett végrehajtási záradék kibocsátását – mondta ki az Európai Bíróság.

A luxembourgi székhelyű uniós igazságszolgáltatási fórum külön rámutat arra, hogy a magyar törvény értelmében a közjegyző a szerződés közokiratba foglalása közben kifejezetten köteles tanácsokat adni a méltányosság biztosítása érdekében, és joga van megakadályozni, hogy a szerződésbe tisztességtelen feltételek kerülhessenek.

Végrehajtási záradék kibocsátását egy már korábban megkötött és közokiratba foglalt szerződés nem teljesítése, nem fizetés esetén kérheti a bank a közjegyzőtől, hogy bírósági eljárás nélkül megkezdődhessen a végrehajtás, ha erről az ügyfél kötelezettségvállaló nyilatkozatot írt alá.

HMJ – Hatályos Magyar Jogszabályok három nyelven

Több mint 350 jogszabály, több mint 120 Legfelsőbb Bírósági határozat rendelkező része, a kettős adóztatásról szóló egyezmények jelentős része, több mint 100 Legfelsőbb Bírósági állásfoglalást, több mint 120 Versenytanácsi határozat három nyelven. Az új Jogtáron online módon is elérhető.

Bővebb információ és konstrukciók >>

Az ügy az Erste Bank Hungary és egyik ügyfele közötti vitából ered. Az adós még 2007-ben vett fel svájci frank alapú hitelt, és alá is írta a kötelezettségvállaló nyilatkozatot. Miután fizetési kötelezettségét nem teljesítette, a bank kérte a közjegyzőtől a végrehajtási záradék kibocsátását, s meg is kapta a dokumentumot.

Az adós viszont bírósághoz fordult, mert álláspontja szerint a közjegyző megsértette a fogyasztóvédelemre vonatkozó uniós szabályokat azzal, hogy elmulasztotta annak megvizsgálását, hogy a kölcsönszerződés tartalmaz-e tisztességtelen feltételeket. A luxembourgi Európai Bírósághoz a Fővárosi Törvényszék fordult annak érdekében, hogy az uniós bírák tisztázzák, hogy az uniós fogyasztóvédelmi előírások szerint jogszerű volt-e az eljárás, megfelel-e a magyar jogszabály az uniós jognak.

A bírák rámutatnak: az irányelv egyáltalán nem tartalmaz olyan előírásokat, amelyek arra vonatkoznának, hogy a közjegyzők vizsgálhatják vagy vizsgálniuk kell a szerződések esetlegesen tisztességtelen feltételeit.

Kiemeli az uniós bíróság, hogy a magyar jog lehetőséget ad arra, hogy az adós bíróságon vitassa a szerződések tisztességességét vagy pert indítson a végrehajtás megszüntetésére, korlátozására.

„Márpedig az, hogy a fogyasztó csak akkor hivatkozhat a tisztességtelen feltételekkel szembeni jogszabályi védelemre, ha bírósági eljárást indít, önmagában nem tekinthető az irányelvvel ellentétesnek” – foglal állást az Európai Bíróság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.