Pénzpiaci közvetítők engedélyét vonta vissza az MNB


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tizenegy független pénzpiaci közvetítő többszöri felszólítás ellenére sem teljesítette rendszeres féléves adatszolgáltatási kötelezettségét.

A jegybank 2018-tól, vagyis az adatszolgáltatás jogszabályi elrendelését követő évtől összesen 209 figyelmeztetést küldött az adataik benyújtásával késlekedő pénzpiaci szereplőknek. Most azoknak a közvetítőnek vonta vissza az engedélyét, amelyek több felhívás és határozati kötelezés ellenére sem szolgáltattak adatot magukról – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön.

A jegybank 2020-ban eddig 21 pénzpiaci közvetítő engedélyének visszavonását kezdeményezte, további 17 közvetítő maga kérelmezte a visszavonást.

Piactisztító tevékenysége során az MNB négy éve közel 2000, megbízó nélkül nyilvántartott tőkepiaci közvetítőt törölt nyilvántartásából.

Magyarországon 553 független pénzpiaci közvetítő (alkuszok, többes ügynökök, illetve többes kiemelt közvetítők) tevékenykedik. A közvetítők súlyát jelzi, hogy azok 2019-ben mintegy 805 milliárd forintnyi hitel, lízing és lakástakarékpénztári szerződést közvetítettek, és az ezekhez kötődő szerződések száma megközelítette a 320 ezret.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.