Péterfalvi kiterjesztené a civiltörvényt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke a kormányzati vagy párttámogatást is feltüntetné a civilszervezeteknél.


A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerint a „külföldről támogatott szervezet” kategóriához hasonló módon nyilvánosságot kellene biztosítani a „gazdasági szereplő által finanszírozott szervezetekre”, illetve „a kormányzat által támogatott szervezetekre” vagy „politikai párt által támogatott szervezetekre” vonatkozó információknak is. 

Péterfalvi Attila erről – a tervezett civiltörvénnyel kapcsolatban – levélben tájékoztatta az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét. Az MTI-hez is eljuttatott levélben arra kérte Gulyás Gergelyt, fontolja meg a hatóság észrevételeit a törvényjavaslat parlamenti vitájában.

A NAIH elnöke azt írta, a hatóság hivatalból áttekintette a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, és megállapította, hogy a kötelező adatkezelés kizárólag olyan egyesületekre és alapítványokra vonatkozik, amelyeknek nincs információs önrendelkezési joguk. 

[htmlbox Változásfigyeltetés]

Hozzátette, a törvényjavaslat indokolása szerint azért szükséges a külföldről támogatott szervezetek e minőségének az eddigieknél nagyobb nyilvánosságot biztosítani, mert a törvény hatálya alá tartozó szervezetek felhasználásával külföldi érdekcsoportok befolyásolhatják Magyarország politikai és társadalmi életét. Az előterjesztő szerint ez az ország szuverenitását érintő nemzetbiztonsági kérdés, továbbá a szervezetek külföldi finanszírozásával együtt járó pénzmozgások a pénzmosás elleni küzdelem szempontjából is nyilvánosságot érdemelnek. 

„Hatóságunk egyetért azzal, hogy a szervezetekre vonatkozó információk kötelező nyilvánossága hasznos és megfelelő eszköz lehet annak érdekében, hogy a civil szervezeteket ne lehessen különféle érdekcsoportok leplezett befolyásolási törekvéseinek érvényesítéséhez felhasználni” – írta Péterfalvi Attila. Megjegyezte: a hatóság szerint ennek a közérdekű célnak az elérése érdekében tovább lehetne szélesíteni az adatok közzétételére kötelezettek körét.

A hatóság álláspontja az, hogy a független véleményformáló szerepkörben fellépő civil szervezetek esetében nemcsak a külföldről érkező finanszírozás átláthatósága lényeges, hanem a belföldi – a vállalati, az állami vagy az intézményes politikai szférából érkező – támogatások transzparenciája is, mivel ezek a szervezetek „a közvélemény befolyásolása révén vállalati lobbiérdekek érvényesítésére vagy kormányzati, illetve politikai propagandacélból is felhasználhatók”.

Ezért felmerülhet, hogy a „külföldről támogatott szervezet” kategóriához hasonló módon nyilvánosságot kellene biztosítani a „gazdasági szereplő által finanszírozott szervezetekre”, illetve „a kormányzat által támogatott szervezetekre” vagy „politikai párt által támogatott szervezetekre” vonatkozó információknak is – írta Péterfalvi Attila. 

Hozzátette: a törvényjavaslat hatálya nem terjed ki a vallási tevékenységet végző szervezetekre. Ezzel kapcsolatban célszerű lenne figyelembe venni azt, hogy a vallási tevékenységet végző szervezetek éppúgy felhasználhatók a közvélemény rejtett manipulálására, illetve befolyásszerzésre, mint a civil szervezetek, ezért a külföldről származó finanszírozásukra vonatkozó információk nyilvánosságához ugyanolyan közérdek fűződik, mint a civil szervezetek esetében – jegyezte meg a NAIH elnöke.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.

2024. szeptember 11.

Korlátozta az önkormányzatok szerződési szabadságát a kormány

Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus, humanitárius katasztrófa miatti veszélyhelyzet idejére rendeletben írta felül a kormány az önkormányzatok szerződési szabadságát – figyelt fel a Magyar Közlönyben megjelent döntésre a 24.hu.