Putyin kiberbűnözői a Nyugat kritikus infrastruktáráit is célba vették


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A brit kiberbiztonsági központ figyelmeztetést adott ki, hogy az orosz vezetéshez kötődő kiberbűnözői csoportok az ukrajnai után immár a nyugati országok kritikus infrastruktúráját is megtámadhatják.

A figyelmeztetés a Kreml és a Nyugat közötti legújabb eszkaláció, több mint egy évvel azután, hogy Moszkva megszállta Ukrajnát – írja a Politico. Eddig ilyen kibertámadások elsősorban az ukrán infrastruktúrát érték, bár nyugati tisztviselők többször figyelmeztettek arra, hogy a hasonló támadások azon kívülre is kiterjedhetnek.

„Ezek az államhoz kötődő csoportok gyakran szimpatizálnak Oroszország inváziójával, és inkább ideológiai, mint pénzügyi motivációjuk van. Bár igazodhatnak Oroszország vélt érdekeihez, gyakran nem állnak hivatalos állami ellenőrzés alatt, így tevékenységük kevésbé korlátozott, célpontjaik pedig szélesebb körűek, mint a hagyományos kiberbűnözés szereplőinek. Ez kevésbé teszi őket kiszámíthatóvá” – állapítja meg róluk a brit hivatal.

Mint írják, e csoportok kibertevékenysége gyakran túlterheléses (DDoS-) támadásokból, weboldalak meghamisításából és hamis információk terjesztéséből áll, mások azonban deklarálták, hogy a nyugati kritikus nemzeti infrastruktúrákban próbálnak jelentősebb zavaró és romboló hatást elérni. A brit hatóság ezért arra számít, hogy ezek a csoportok keresni fogják az ilyen hatások elérését, különösen, ha ezek a rendszerek nem eléggé védettek.

Eddig ezek a támadások elsősorban a kormányzati szervek és vállalatok weboldalai ellen irányultak. Oliver Dowden brit államtitkár azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a politikai indíttatású csoportok olyan célpontokra is kiterjesztik tevékenységüket, mint az energetikai és távközlési infrastruktúra. Hozzátette, London egyelőre nem azonosított bizonyítékot arra, hogy ilyen támadások történtek volna.

(hu.euronews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.