Szakszervezetek üdvözölték az Alkotmánybíróság határozatát a kollektív szerződéssel összefüggő egyik szabályról


A szakszervezetek üdvözölték az Alkotmánybíróság szerdai határozatát, amelyben alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Munka törvénykönyvének a kollektív szerződéskötést szabályozó paragrafusának egy részét – tájékoztatta a Munkástanácsok Országos Szövetsége csütörtökön.

Közleményük szerint az Alkotmánybíróság rögzítette, hogy a kollektív szerződés megkötését követően a reprezentativitáshoz szükséges taglétszámot szerzett szakszervezetek számára csak tanácskozási jogot biztosító szabályozás ésszerűtlen különbségtételt tett a szakszervezetek között.

A szakszervezeti értelmezés szerint az Alkotmánybíróság határozata világos üzenetet tartalmaz: a jövőben jogosultak lesznek a kollektív szerződés módosítására vagy akár felmondására is.

Szabó Imre Szilárd, a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke a szakszervezetek közös sikerének nevezte, hogy a magyar kollektív munkajogi szabályozás „egyik legabszurdabb szabálya” szűnik meg – áll a közleményben.

Barsi Balázs, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke szerint a döntés nyomán immár teljes jogú tagként és megkerülhetetlen szereplőként vesznek részt a MÁV-Volán csoport munkaügyi kapcsolatainak alakításában.

Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet elnöke – utalva a tavalyi munkabeszüntetésre – elmondta: az Alkotmánybíróság döntése nagy önbizalmat ad abban, hogy a Volánbusznál jövőre megfogalmazott 25 százalékos bérkövetelés elérése céljából szervezett esetleges sztrájk megtartását nem gátolhatja egy nélkülük kötött bérmegállapodás.

Az Alkotmánybíróság szerdai határozatában a törvény érintett szövegrészének megsemmisítéséről rendelkezett, továbbá elrendelte a megsemmisített rendelkezés alkalmazási tilalmát minden folyamatban lévő perben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.

2024. május 16.

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a Médiatanács

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a médiatanács: annak ellenére, hogy egy eredeti film vágott verzióját sugározta a TV2, maradtak a műsorszámban olyan erőszakos jelenetek, amelyek magasabb korhatári kategóriába sorolást indokoltak volna a médiaszolgáltató által választottnál. Egyebek között erről is határozott május 14-i ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.