Számos ügy intézhető a jövőben elektronikusan


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

További ügyek lesznek intézhetők az év elején bevezetett e-bejelentők által, köztük a közműátírás és az adatváltozás bejelentése is – kedden döntött a Parlament.

A változásokat 134 igen szavazattal, 14 ellenvoks és 40 tartózkodás mellett szavazták meg a képviselők.

Az e-bejelentő használatához eddig hatvanöt közműszolgáltató csatlakozott, és több mint 45 ezer felhasználó regisztrált. A kormányzat célja valamennyi közműszolgáltató csatlakozása, ezért ezt kötelezővé teszik számukra januártól, az elektronikus hírközlési szolgáltatók számára pedig jövő júliustól.

Az elektronikus ügyintézés kiterjesztése érdekében számos jogszabályból kerülnek ki a papíralapú ügyintézés szabályai: a többi között a területfejlesztés, a földügy és az ingatlan-nyilvántartás, valamint a kulturális örökség, a környezet- és természetvédelem, a hulladékgazdálkodás érintett. A jövőben az álláskeresők bejelenthetik elektronikusan az adataikban történt változást.

Az illegális hulladék elhelyezőjének hatékonyabb felkutatását célozza, hogy a hulladékgazdálkodási hatóság könnyebben juthat például a lerakáshoz használt jármű adataihoz.

A változtatás értelmében magánszemélyek évente kétszer kérhetnek le ingyenesen hiteles tulajdonilap-másolatot, a nem ingyenes szolgálatás igazgatási díja pedig csökkenthető lesz. Egy évvel kitolódik az e-ingatlannyilvántartás indulási időpontja.

Egyszerűsödik és olcsóbbá válik a magyar állampolgárok külföldi anyakönyvi eseményeinek hazai anyakönyvezése, például a házasságkötésé vagy a születésé. A jövőben a hozzátartozók az elhunyt hozzátartozójuk hallotti anyakönyvi kivonatát is ki tudják kérni elektronikus úton.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága