Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a médiatanács: annak ellenére, hogy egy eredeti film vágott verzióját sugározta a TV2, maradtak a műsorszámban olyan erőszakos jelenetek, amelyek magasabb korhatári kategóriába sorolást indokoltak volna a médiaszolgáltató által választottnál. Egyebek között erről is határozott május 14-i ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.
Megsértette a műsorszámok korhatári kategóriába sorolására és a közzététel időpontjára vonatkozó, kiskorúakat védő törvényi rendelkezéseket a TV2 a 2024. február 17-én 19 óra 56 perctől sugárzott Felhőkarcoló című film közzétételével, ezért a Médiatanács a médiaszolgáltatót 2 750 000 forint, a TV2 vezető tisztségviselőjét pedig a jogsértés ismételtségére tekintettel 100 000 forint bírsággal sújtotta. Annak ellenére ugyanis, hogy a film vágott verzióját sugározta a médiaszolgáltató, a műsorszámban maradt néhány agressziót tartalmazó és súlyos sérüléseket bemutató, emiatt aggályosnak tekinthető jelenet, amely megalapozta volna a magasabb, IV. korhatári kategóriába sorolást (tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott) és ennek megfelelően a későbbi, 21 óra utáni műsorra tűzést. A Médiatanács határozatában megállapította, hogy a műsorszám alaphangulata, valamint realisztikus ábrázolásmódja meghaladta a III. korhatári kategóriában még elfogadható mértéket, és alkalmas volt a védett korosztály személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására. A TV2-t a pénzbírság mellett a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte a testület.
A Retro Rádió Bochkor című, április 2-án 6 órától sugárzott műsorszámával szemben azért emelt kifogást egy hallgató, mert abban szerinte a pedagógusokat sértő kijelentések hangzottak el. A közoktatással foglalkozó adásrészben a műsorvezetők kritikát fogalmaztak meg azokkal a pedagógusokkal szemben, akik túlterhelik a gyerekeket, és rossz oktatási módszert választanak. Hasonló vélemények kaptak teret a felolvasott hallgatói üzenetekben is, azonban e megjegyzések vonatkozásában a hatósági ellenőrzés alapján nem merült fel az emberi méltóság tiszteletben tartását előíró, valamint a gyűlöletkeltés és a kirekesztés tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezések megsértése. A műsorszám III. korhatári kategóriába sorolását is helyénvalónak találta a Médiatanács, ezért nem indított eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.
A Mozi+ csatornán március 14-én 19 óra 15 perces kezdettel sugárzott „Téboly” című műsorszámot bejelentés alapján vizsgálta a hatóság. A Romániában bejegyzett médiaszolgáltató a filmet 12-es korhatári jelöléssel sugározta, azaz a magyar szabályozásnak megfeleltethetően a tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott, III. korhatár-kategóriába sorolta. A műsorszám azonban a magyar szabályozás szerint – tekintettel az elnyújtott és részletes erőszak-ábrázolásra, a cselekmény feszültséggerjesztő, valamint félelemkeltő hatására, továbbá a trágár nyelvezetre – magasabb, IV. korhatár-kategóriába tartozik (tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott), emiatt kizárólag 21 és 5 óra között lett volna közzétehető, így a sugárzás ideje sem felelt meg a magyar törvényi rendelkezéseknek. A médiahatóság értesítette a román társhatóságot a vélelmezett jogsértésről, és kérte a szükséges intézkedések megtételét.
A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon helybenhagyta azt az elsőfokú bírósági döntést, amely a Médiatanács egy, tavaly májusban meghozott határozatának megalapozottságát állapította meg. A Házasodna a gazda 4. évadának 9. részét 2021. július 29-én sugározta az RTL III. korhatári kategóriába soroltan, 12 éven aluliak számára nem ajánlottan, azonban a Médiatanács eljárása azt állapította meg, hogy a műsorszámot az abban található szexuális utalások miatt magasabb, IV. korhatári kategóriába kellett volna sorolni (tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott), és ennek megfelelően 21 órát követően közzétenni. A jogsértés miatt a médiaszolgáltatóra 6 000 000 forint bírságot szabott ki a Médiatanács, emellett a jogsértés ismételtségét is kimondta. Az RTL a döntés ellen bírósági úton keresett jogorvoslatot. Az Ítélőtábla által az ügyben meghozott másodfokú ítélet helybenhagyta az elsőfokú bíróság döntését.
A Médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.
Forrás: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa.
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!