Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Kúriának szilárdnak, magabiztosnak és megbízhatónak kell lennie – mondta Varga Zs. András, a Kúria néhány napja hivatalba lépett új elnöke hétfőn, a legfelsőbb bírói fórum online megtartott teljes ülésén.
„Olyan Kúriaként kell működnünk, amelynek bírái Magyarország nagytekintélyű felsőbíróságának bíráiként össze tudják hangolni az egyes ügyek eldöntéséhez szükséges aprólékos dogmatikai megfontolásokat az Alaptörvény érvényesítésének általános követelményével” – derül ki a Kúria közleményéből.
Az új elnök így fogalmazott: „a Kúria nem absztrakt intézmény(…). A Kúria ma mi vagyunk. Önök, tisztelt Bíró Asszonyok és Urak, és Önök között egyik bíróként a Kúria elnöke.”
Varga Zs. András mérték és egyensúly megtartására törekszik, tudatában annak, hogy „a Kúriának van elnöke és nem az elnöknek Kúriája”.
Az állandó, érdemi és valódi együttműködés fontosságát hangsúlyozta, kijelentve: a tanácselnöki értekezlet elé tárja az összes olyan döntési javaslatát, amely a Kúria egészét érinti.
Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke az online ülésen a bírósági alkotmányos párbeszéd folytatását szorgalmazta és támogatásáról biztosította a Kúria új elnökét. „Az Alkotmánybíróság és a Kúria egyes, konkrét eseteken keresztül megvalósuló alkotmányos párbeszédének kulcsszerepe van a teljes bírósági rendszerre kiterjedő alapjogvédelmi mechanizmus hatékony érvényesülésének biztosításában” – fogalmazott.
Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke a rendezvényen azt hangsúlyozta, hogy minden bírónak, minden beosztásban szolgálata során függetlenül és pártatlanul kell eljárnia. Felhívta a figyelmet a Kúria és az OBH közötti partneri viszony fontosságára és hozzátette: az OBH továbbra is biztosítja a nyugodt ítélkezés feltételeit.
A Kúria teljes ülésén részt vett mások mellett Polt Péter legfőbb ügyész és Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke is.
Varga Zs. András volt alkotmánybírót tavaly októberben választotta meg 9 évre a Kúria elnökévé az Országgyűlés, és január 2-án vett át hivatalát elődjétől, Darák Pétertől, aki 2012 elejétől volt a legfőbb bírói fórum elnöke.
(MTI)
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!