Vizsgálja az UEFA a magyar meccseken történt incidenseket Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az UEFA „lehetséges diszkriminatív eseményeket” vizsgál a Magyarország-Portugália és Magyarország-Franciaország elleni Európa-bajnoki mérkőzésein a Puskás Arénában – közölte az európai futball irányító testülete.

Magyarország Portugália elleni budapesti nyitómeccsén a közösségi média képein „Anti-LMBTQ” feliratú transzparensek jelentek meg.

A magyar parlament az emberi jogi szervezetek és az ellenzéki pártok komoly kritikája ellenére a múlt héten fogadta el azt a jogszabályt, amely tiltja a homoszexualitás és a nemváltoztatást bemutató tartalmak terjesztését az iskolákban.

A rasszizmust és más diszkriminációt figyelemmel kísérő FARE diszkriminációellenes csoport jelentést küldött az UEFA-nak, és megvitatta az ügyet a tisztviselőkkel.

diszkrimináció

A Magyarország-Franciaország mérkőzés előtt a magyar szurkolók a Puskás Arénához vonultak, és egy transzparensen követelték a válogatott tagjaitól, hogy ne ereszkedjenek térdre a rasszizmus elleni tiltakozás érdekében. Az UEFA etikai és fegyelmi felügyelőt nevezett ki az események kivizsgálására.

A 2019-ben átadott Puskás Aréna az egyetlen európai stadion, amelyben teltházzal játsszák az Európa bajnoki mérkőzéseket. A stadion miatt gyakran kritizálják Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, főleg azt állítva, hogy a kedvenc sportjára költötte a közpénzt. Magyarország átvészelte a koronavírus második hullámát, átlagosan heti 100-200 új esetet jelentettek a közelmúltban. De a Johns Hopkins Egyetem adatai alapján a világon Magyarországon volt a második legtöbb halálozás áldozata a járványnak százezer emberre vetítve.

Eközben az UEFA leállította a szivárványos kapitányi karszalaggal kapcsolatos vizsgálatot, amelyet a német Manuel Neuer miatt indítottak. A németek kapusa szivárványos karszalagot viselt, amellyel szolidaritását fejezte ki az LMBTQ közösséggel a büszkeség hónapja alkalmából. Az UEFA azt vizsgálta, hogy a karszalag megsértette-e a helyszíni politikai nyilatkozatokra vonatkozó szabályait, de most a sokszínűség támogatásának jeleként értékelte, és ezzel előmozdította a „jó ügyet”.

(reuters.com)

[Közben az UEFA politikai állásfoglalásnak értékelte, ezért megtiltotta, hogy a mai Németország-Magyarország mérkőzésen szivárványszínűre legyen kivilágítva a müncheni stadion a szerk.]


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Vádalku alapján szabadon hazatérhet Julian Assange

Szabadon visszatérhet Londonból hazájába, Ausztráliába Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója, akinek kiadatásáról az amerikai hatóságok vádalku alapján lemondtak.

2024. június 24.

Az EU elfogadta az orosz energiaszektort is célzó 14. szankciós csomagot

Az Európai Unió Külügyek Tanácsa az Ukrajna ellen folytatódó háborúra tekintettel elfogadta tizennegyedik szankciós csomagját, amely egyebek mellet az orosz pénzügyi és energiaszektorban, valamint a kereskedelem területén tevékenykedő orosz vállalatokat sújtja, és fellép a korlátozó intézkedések kijátszásával szemben – közölte az uniós tanács hétfőn.