A bérbeadás szabályainak módosulása az új Ptk.-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2014. március 15-én hatályba lépett új Polgári törvénykönyv (2013. évi V. törvény) több ponton újra szabályozta a bérleti jogviszonyt.


Az új Ptk. felmondási jogot enged a bérlő számára akkor is, ha a bérelt dolog, lakás vagy emberi tartózkodás céljára szolgáló más helyiség egészséget veszélyeztető állapotban van, még akkor is, ha erről a bérlő a szerződés megkötésekor vagy a dolog, lakás bérbevételekor tudott vagy tudnia kellett.

Szabályozásra került, miszerint bérlő a bérbeadót terhelő karbantartási vagy javítási munkálatokat elvégezheti a bérbeadó költségére, ha azokat a bérbeadó nem végzi el. A Ptk. korábbi rendelkezése alapján a bérlő a bérbeadót terhelő javítási és karbantartási munkák szükségességéről a bérbeadót köteles volt értesíteni, de csak a szükséges intézkedéseket volt jogosult elvégezni.

Új szabály, hogy a bérbeadót nem csak a bérleti díj megfizetésének elmaradásakor, hanem a bérlőt terhelő költségek és terhek megfizetésének elmaradása esetén is megilleti a törvény által biztosított és külön szerződéses rendelkezés nélkül is beálló felmondási jog.

Az új Ptk. meghatározta a lakásbérlet esetében kiköthető biztosíték (kaució) mértékét, amely legfeljebb a havi bérleti díj háromszorosa lehet. Az ezt meghaladó biztosítékot a bíróság a bérlő kérésére mérsékelheti.
Az új törvényben változatlanul szerepel az a szabály, mely szerint a bérleti szerződés akkor is fennmarad, ha a tulajdonos eladja az ingatlant. Változás azonban, hogy ilyen esetekben a régi és az új tulajdonos egyetemlegesen köteles helytállni a bérlővel szemben minden, a bérbeadót a bérleti szerződés alapján terhelő kötelezettség teljesítéséért. Ez  a rendelkezés a bérlő számára biztosítékot nyújt, mivel bármilyen, az értékesítéssel kapcsolatos igényével a korábbi és az új tulajdonoshoz is fordulhat. Az eredeti tulajdonos számára viszont terhet jelent, hiszen a volt bérlőjével szemben fennálló kötelezettsége alól csak a bérlő hozzájárulásával szabadulhat.

Az új Ptk. részletesebben rögzíti a felmondási időket. A szerződést napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra; heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján; havi bérleti díj kikötése estén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig; hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig lehet rendes felmondással a bérleti szerződést felmondani. Amennyiben a bérlő nem a fenti időpontra mondja fel a bérleti jogviszonyt akkor a felmondása a következő időszakra érvényes.

Az új Ptk. új szabályként vezeti be a bérbeadó karbantartási kötelezettségét, miszerint a bérbeadó karbantartási kötelezettségét életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű  használatát lényegesen akadályozó hibás esetén késedelme nélkül, egyéb esetekben az épület karbantartásával vagy felújításával egyidejűleg köteles teljesíteni.

Az új Ptk. új rendelkezésként rendezi az elviteli jog kérdéskörét. A nem tételesen kidolgozott bérleti szerződéseknél az ún. eredeti állapot helyreállítására történ utalás sok vitára adott alapot. Ez az új rendelkezés egyértelműsíti, hogy a bérlő nem gyakorolhatja az elvitel jogát az általa a bérleménybe vásárolt és beépített, felszerelt berendezési tárgyak vagy egyéb felszerelések tekintetében, ha ennek fejében a bérbeadó megfelelő kártalanítást ajánl fel és az a  bérlő  lényeges érdekeit nem sérti.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet!

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Tekintettel arra, hogy még ennek a rendelkezésnek a hatálybalépését követően is vitára adhat okot a megfelelő kártalanítás mértékének megállapítása, illetve hogy mi tekinthető a bérlő lényeges érdeksérelmének, ezért a rendelkezés hatályba lépését követően, már a bérleti szerződés megkötésekor a felek tényleges szándékának megfelelően rendezniük kell azt a kérdést, hogy a bérlő által a bérleménybe vásárolt berendezési és felszerelési tárgyak a bérleti jogviszony megszűnését követően a bérleményben maradnak vagy sem, illetve, ha ott maradnak, annak fejében a bérbeadó milyen ellenértéket köteles a bérlőnek megfizetni.

Egy – akár a bérleti szerződés megkötését követően kötött – külön megállapodás, amelyben a felek a beépített, felszerelt berendezések és egyéb használati tárgyak későbbi sorsáról, elviteléről az ottmaradó berendezések fejében a bérbeadó által fizetendő kártalanítás összegét rendezik, nagyban elősegíti a későbbi jogviták elkerülését.

A szerző ügyvéd


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.