A házastársi vagyonközösség megszüntetése és helyreállítása közös kérelemre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cikkünkben a házassági vagyonközösség peres és nemperes eljárásban történő megszüntetésének, illetve helyreállításának szabályait tekintjük át.

1. Bevezető

A házassági életközösség alatti házastársi vagyonközösség közös kérelemre történő megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseket a bírósági polgári nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról, valamint egyes bírósági nemperes eljárásokról szóló 2017. évi CXVIII. törvény tartalmazza, azonban már a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) is nevesítette azt a lehetőséget, amikor a bíróság a házassági életközösség fennállása alatt a vagyonközösséget megszünteti. A Ptk. 4:54.§ (1) bekezdése három esetet határoz meg, amikor a bíróság a vagyonközösséget bármelyik házastárs kérelmére a házassági életközösség fennállása alatt indokolt esetben megszüntetheti:

a) a másik házastárs a kérelmet előterjesztő házastárs hozzájárulása nélkül megkötött szerződéssel vagy szerződésen kívüli károkozásával olyan mértékű adósságot halmozott fel, amely a közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti;

b) az egyéni vállalkozói tevékenységet folytató másik házastárssal szemben végrehajtási eljárás vagy azzal az egyéni céggel, szövetkezettel, gazdasági társasággal szemben, amelynek a másik házastárs korlátlanul felelős tagja, végrehajtási eljárás vagy felszámolási eljárás indult, és az eljárás a házastársi közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti; vagy

c) a másik házastársat cselekvőképességet teljesen vagy a vagyoni ügyeiben részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezték, és gondnokául nem a házastársát rendelték ki.

A Ptk. és a fent hivatkozott 2017. évi CXVIII. törvény közötti legnagyobb különbség, hogy míg a Ptk. esetében bármelyik házastárs kérheti a vagyonközösség megszüntetését, addig a 2017. évi CXVIII. törvény szerinti nemperes eljárásban a felek közös kérelmére van szükség. Teszi ezt utóbbi azért, mert a jogalkotó szándéka az, hogy amennyiben a felek közös szándékuk szerinti kérelmet terjesztenek elő, akkor arra a házassági vagyonjogi szerződés alternatívájaként lehessen tekintetni, míg ha csak egyikük kezdeményezne egyoldalú eljárást, akkor ahhoz pert kelljen indítania a másik házastárs ellen. Hiszen ha a felek között nincs konszenzus, ha csak egyikük szeretné a vagyonközösség megszüntetését, míg másikuk akár ellenzi azt, úgy oly mértékű vitás helyzet alakulhat ki, amely bizonyítási kérdéskörökben már túlmutatna a nemperes eljárás keretein.

2. A kérelem

A fentiek értelmében tehát egy nemperes eljárás keretein belül tudják a felek közösen kérelmezni a vagyonközösség megszüntetését házassági életközösségük fennállása alatt. Így amennyiben csak egyik fél kéri a megszüntetést, abban az esetben a bíróság azt visszautasítja és egyben tájékoztatja a kérelmezőt a polgári peres eljárás megindításának lehetőségéről.

A kérelemnek vannak fontos tartalmi követelményei, amelyen túl más kérelemmel azt összekapcsolni nem lehet.

A 2017. évi CXVIII. törvény 20. § alapján tehát a házastársi vagyonközösség megszüntetése iránti kérelemnek feltétlenül tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) az eljáró bíróságot és azokat az adatokat, amelyekből a bíróság illetékessége – ha az ügyben külföldi elem van, a joghatósága – megállapítható;

b) a házastársak nevét, lakóhelyét, képviselőjük nevét, lakóhelyét vagy székhelyét;

c) a házasság megkötésére és fennállására vonatkozó adatokat;

d) a házasságból származó gyermekekre vonatkozó adatokat;

e) annak részletes előadását, hogy a kérelmezők milyen okból kérik a házastársi vagyonközösség megszüntetését;

f) a házastársi vagyonközösséghez, valamint a házastársak különvagyonához tartozó vagyontárgyak meghatározását, azok értékének megjelölésével, a közös és a különvagyont terhelő tartozásokat, esedékességük idejének feltüntetésével;

g) a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet.

Amennyiben az előadott adatok igazolásához okiratok is szükségesek, természetesen azokat, illetve azok hiteles másolatát is csatolni szükséges.

Ezen felül a törvény meghatároz kettő kivételt is, amelyek esetében a kérelemnek egyéb adatokat is tartalmaznia kell: a fent már hivatkozott Ptk. 4:54.§ (1) bekezdés a) és b) pontja esetében a kérelemnek részét kell képezze a házastársak hitelezőinek neve és kézbesítése címe is.

A kérelem előterjesztését követően a bíróság mindkét felet meghallgathatja, így amennyiben azt bármelyik fél elmulasztja, a bíróság az eljárást megszünteti. Amennyiben azonban a kérelemnek helyt ad, abban az esetben a házastársi vagyonközösséget megszünteti a végzés jogerőre emelkedését követő hónap utolsó napjától. Ettől fogva pedig a vagyonelkülönítés szabályai lesznek irányadóak az életközösség további fennállása idejére.

A végzés kézbesítésére ismét meghatároz kivételt a törvény, ugyanis a feleken túl azt a hitelezőknek is kézbesíteni kell, valamint a gyámhatóság részére abban az esetben, amennyiben a házastársi vagyonközösség megszüntetésére azért kerül sor, mert az egyik házastársat cselekvőképességet teljesen vagy a vagyoni ügyeiben részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezték, és gondnokául nem a másik házastársát rendelték ki.

3. Hatáskör és illetékesség

A 2017. évi CXVIII. törvény szerint az eljárásra bármelyik házastárs lakóhelye szerinti járásbíróság illetékes. Ez pedig azért lényeges és fontos szabály, mert bár a közös vagyonra vonatkozó eljárásról van szó, a törvény ezzel egyértelműsíti azt, hogy nem az eljárás tárgya értékétől függ a hatáskör, vagyis nem a házastársi közös vagyon, vagy annak az egyik félre eső hányadának értékétől. Hiszen ebben a nemperes eljárásban nem kerül sor a vagyon megosztására, kizárólag a vagyonközösség jövőre történő megszüntetésére, amelynek értéke nem meghatározható, így az járásbírósági hatáskörbe utalandó.

Az illetékesség a fenti szabály alapján bármelyik házastárs lakóhelyére alapítható, arra tekintettel, hogy a házastársak életközössége fennáll, így vélelmezhető a közös lakóhely.

4. A házastársi vagyonközösség helyreállítása

Amennyiben a házastársi vagyonközösség megszüntetését előidéző ok már nem áll fenn és ezt a felek megfelelő módon alátámasztják, abban az esetben a házastársi vagyonközösség helyreállítható. Ehhez szintén kérelmet kell előterjeszteni, ugyanazon bíróság illetékességével, amely a vagyonközösség megszüntetésére vonatkozóan is határozott.

Ha a bíróság a házastársi vagyonközösség helyreállítása iránti kérelemnek helyt ad, a házastársi vagyonközösséget a végzés jogerőre emelkedését követő hónap utolsó napját követő naptól helyreállítja, ellenkező esetben a kérelmet elutasítja.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.