A híradói tárgyilagosság határai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

„Parlamenti szélsőjobboldal” kifejezés használata hírműsorban a hírolvasó részéről jogsértő véleménynyilvánításnak minősül.


A tényállás
A felperes 2012. november 29-én 17:55-kor sugárzott Híradó című műsorszámában a Jobbik Magyarországért Mozgalmat (a továbbiakban: Jobbik) szélsőjobboldalinak nevezte. A párt ezt kifogásolta és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatalához fordult, mivel megítélése szerint a felperes ezzel véleményt formált a pártról.

Az első- és másodfokú hatóság eljárása
A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Mttv.) 12. § (3)–(4) bekezdése szerint híradóban (hírszolgáltatást és politikai tájékoztatást nyújtó műsorszám) a hírolvasók politikai hírhez véleményt, értékelő magyarázatot – kivéve a hírmagyarázatot – nem fűzhetnek. A hírekhez fűzött véleményt, értékelő magyarázatot e minőségének megjelölésével és szerzőjének megnevezésével, a hírektől megkülönböztetve kell közzétenni. Mivel a hírolvasó a Jobbik parlamenti képviselőjének kijelentése kapcsán szervezett tüntetésről tudósított és a Jobbikot „parlamenti szélsőjobboldal”-nak nevezte, amellyel véleményt fejezett ki, a hatóság úgy ítélte meg, hogy a felperes megsértette a politikai hírhez hírolvasói vélemény fűzésére vonatkozó törvényi tilalmat. Mivel a műsort hallgató befolyásolására akár egyetlen szó is alkalmas lehet, így a jogsértés egyetlen szó közzétételével is megvalósulhat, hívta fel a figyelmet a hatóság. A másodfokú hatóság helybenhagyta az elsőfokú határozatot.

Az elsőfokú bíróság eljárása
A felperes vitatva a jogsértés elkövetését, mivel álláspontja szerint a kifogásolt állítás nem vélemény volt, hanem a hírolvasó által felolvasott hír részét képező tényközlés valósult meg és a Jobbik parlamenten belüli pártfelállására utalt a vitatott szóhasználattal. Hangsúlyozta, hogy a vitatott jelző használata köztudomású ténynek minősül és nem tartozik az Mttv. 12. § (3) bekezdés hatálya alá.

A bíróság szerint a „szélsőjobboldali” jelző használata politikai és társadalmi vita tárgya abban a tekintetben, hogy melyik kategóriára vonatkoztatható, az igazán szélsőséges agresszív irányultságra, vagy a mérsékeltebb jobboldali eszméket valló pártokra is érthető és használható kifejezés. Mivel a Jobbik – saját alapító nyilatkozata által is elismerten – radikális jobboldali párt, ezért ha a pártot egy híradásban szélsőjobboldalinak neveznek, nem jelenti, hogy ezzel véleményt formálnak róla, és különösen nem jelenti azt, hogy a hagyományos értelemben szélsőséges, agresszív irányultságot tulajdonítanának neki.

A bíróság szerint a kifogásolt jelző olyan, amely a pártot a társadalmi és politikai közfelfogás szerint a kategória egyik elfogadott elemét tekintve tényszerűen megilletheti, nem a felperes szubjektív elgondolásából fakad. Ráadásul tovább csökkenti a szélsőséges irányultság benyomását a „parlamenti” jelző használata. Mindezek alapján a bíróság nem tartotta megalapozottnak az Mttv. megsértését, így az alperes határozatát hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte.

A felülvizsgálati kérelem tartalma
Az alperes szerint a hírben szereplő „szélsőjobboldali” kifejezés a tényszerűségen túlmutató megjegyzésnek minősül és egyértelműen véleményt, értékítéletet fejez ki. Álláspontja szerint, mivel a jogszabály általánosságban tiltja a vélemények hozzáfűzését a közzétett hírekhez, nincs jelentősége, hogy a vitatott szó erősen negatív töltetű véleményt fejezett-e ki, illetve sérelmes-e a kérelmező számára.

Ha tényközlésről lenne szó, úgy nem generálhatna vitát, hangsúlyozta. Megítélése szerint a bíróság tévesen tulajdonított jelentőséget a Jobbik alapító nyilatkozatában foglalt radikális jobboldali párt megnevezésnek, hiszen az alapító nyilatkozat csak azt tartalmazza, hogy a Jobbik értékelvű, konzervatív, módszereiben radikális, nemzeti-keresztény párt. Az alperes szerint a hírolvasó kijelentésével olyan pártnak titulálta a Jobbikot, amely rasszista, antiszemita és kirekesztő magatartást helyesel, ez pedig véleménynyilvánításnak minősül.

 

A Kúria megállapításai

A Kúria álláspontja szerint a „szélsőjobboldali” jelzős szerkezet véleményt formáló kifejezés, nem pedig tényközlés. Hangsúlyozta, hogy az Mttv. 12. § (3) bekezdésének célja a tárgyilagos, értékelő magyarázatok nélküli tájékoztatás a politikai közéleti eseményekről. Amennyiben a hírközlés véleményértékelő magyarázatot is tartalmaz, már alkalmas a befolyásolásra és az Mttv. 12. § (3) bekezdésébe ütköző magatartást valósít meg. Mivel a Jobbik magát nem tekinti szélsőjobboldali pártnak, ezért ilyen jelzővel történő illetése véleménynyilvánítást valósít meg és a nézőben a szélsőséges, radikális irányzatra való asszociálást indít meg és negatív hatást kelt. Mindezek alapján úgy ítélte meg a Kúria, hogy tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a „parlamenti szélsőjobboldal” kifejezést tényközlésnek tekintette, ezért a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, a felperes keresetét pedig elutasította.

Az ismertetett döntés (Kúria, Kfv. II. 37 803/2013/5.) a Közigazgatási-Gazdasági Döntvénytár 2014/7-8. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.