A külföldiek nem termőföld minősítésű ingatlanszerzéséről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külföldiek termöfőld minősítésű ingatlant nem szerezhetnek, ipari és lakáscélú ingatlanokat viszont igen. Kérdés, hogy milyen feltételekkel és milyen módon.


A külföldiek ingatlanszerzésének esetei két csoportba oszthatóak. Az egyik, a mezőgazdasági földek megszerzésének feltételeiről a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (új Földtv.) rendelkezik, a lényeg az, hogy külföldi személyek és szervezetek ilyen földet nem szerezhetnek meg.

A másik csoportot a nem mezőgazdasági, vagyis ipari és lakáscélú ingatlanok képezik. Itt a szabályozás több síkú és meglehetősen sajátos.

A 2013 év végéig (dec. 15.) hatályos 1994. évi LV. törvény (régi Földtv.) 8. § szerint „a külföldi az önálló ingatlanként (földrészletként) legfeljebb 6000 m2 területtel kialakított tanya tulajdonjogát a termőföldnek nem minősülő más ingatlanokra vonatkozó, a Kormány e törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletében foglaltak szerint szerezheti meg.”

A szabályozás tehát rendelkezést tartalmazott arról, hogy termőföldnek nem minősülő más ingatlanok tulajdonát külföldiek megszerezhették.

A régi Földtv. 3. § szerint a törvény alkalmazásában külföldi magánszemély a nem magyar állampolgár, kivéve a bevándorolt vagy menekültként elismert személy.

A rendelkezések egybevetéséből következően, mivel a bevándorolt vagy menekültként elismert személyek nem minősültek külföldinek, az ő nem mezőgazdasági hasznosítású ingatlan szerzésük nem igényelt hatósági engedélyt.

Az engedély megszerzésének feltételeit és módját a 7/1996. (I. 18.) Korm. rendelet (Korm. r.) határozta meg és határozza meg jelenleg is.

Az új Földtv. azonban hatályon kívül helyezte a korábbi törvényt, így annak valamennyi rendelkezése, beleértve az idézett értelmező rendelkezést is, mely szerint a bevándorolt vagy menekültként elismert személyek nem minősültek külföldinek, alkalmazhatósága megszűnt.

Az új Földtv. azonban nem szabályozza a nem mezőgazdasági hasznosítású ingatlanok megszerzését, hiszen tárgya a címéből és az 1. § rendelkezéséből eredően kizárólag a „mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld tulajdonjogának megszerzése, a földön haszonélvezeti jog alapítása, a föld használata, továbbá a szerzési korlátozások ellenőrzése…”. Nincs tehát jelenleg olyan törvény, ami szabályozza, hogy külföldi állampolgár mezőgazdaságinak nem minősülő ingatlant engedéllyel, vagy anélkül szerezhet-e meg.

Hatályos azonban a Korm. r., ami viszont végrehajtási utasításhoz méltó módon, az eljárási szabályok rögzítésével az engedélyezés rendjét és feltételeit tartalmazza. Igaz, hogy erre a Korm. r. szerint egy már nem hatályos törvény, a régi Földtv. ad felhatalmazást, de ez a lényegen nem változtat: az ingatlan-nyilvántartó hatóságok és velük együtt a kormányhivatalok által követett gyakorlat tehát megköveteli az ilyen ingatlanok esetében is a hatósági engedélyt.

A Korm. r. hivatkozik a régi Földtv. 88/A §-ára, mely szerint nem kell  engedély az EU tagállami állampolgárok, valamint az Európai Unió tagállamában, illetve az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban, továbbá a nemzetközi szerződés alapján velük egy tekintet alá eső államban bejegyezett jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezetek részre. Ugyan a törvény hatálya megszűnésével a hivatkozást is törölni kellene a jogszabályból, ez azonban nem történt meg. Alkalmazása azonban nem a régi Földtv. alapján, hanem a 2003. évi uniós csatlakozási szerződést kihirdető törvény alapján történik, mely szerint ők a jogszabály hatálybalépését követően a termőföldnek nem minősülő ingatlan tulajdonjogát a belföldi személyekkel azonos feltételekkel (engedély nélkül) szerezhetik meg.

PTK. EXPO

2014.11.04. 

Ptk. szabályainak alkalmazása a munkajogban – Dr. Berke Gyula

Új Ptk.-val összefüggő Ctv. módosítások – Dr. Gál Judit
Kártérítési felelősség – Dr. Lábady Tamás
Szerződésszegés – Dr. Menyhárd Attila

2014.11.05.

Engedményezés, jogátruházás, szerződésátruházás – Dr. Leszkoven László
Faktoring- és a lízingszerződés – Dr. Gárdos Péter
Családjog – Katonáné Dr. Pehr Erika
Öröklési jog – Dr. Orosz Árpád

Az engedély megszerzésére irányuló kérelmet az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.

A kérelemhez csatolni kell:

a) a külföldi honosságát igazoló közokiratot;

b) az ingatlanszerzésre irányuló szerződést vagy a tulajdonszerzés jogcímét igazoló egyéb okiratot

noha jogszabály nem említi,

c) felhatalmazást a hatóság részére, hogy az idegenrendészeti nyilvántartásban a kérelmező adatait ellenőrizze,

d) nyilatkozatot arra nézve, hogy van-e a kérelmezőnek más ingatlan tulajdona.

A helyrajzi számmal megjelölt ingatlan vonatkozásában az engedélyezési eljárásban az ügyintézési határidő húsz nap. Az engedély ilyen esetben csak a jogerőre emelkedéstől számított hat hónapig hatályos.

Ugyancsak nem szükséges hatósági engedély az öröklés jogcímén való szerzéshez.

A tulajdonszerzést a kormányhivatal akkor engedélyezi, ha az nem sért önkormányzati, vagy közérdeket.

Az ingatlanszerzést engedélyezni kell, ha az önkormányzati vagy egyéb közérdeket nem sért, és

a) a külföldi ingatlanának tulajdonjogát a kisajátításról szóló, jogszabály alapján szerezték meg, vagy

b) a külföldi a tulajdonában lévő belföldi ingatlant másik belföldi ingatlanra cseréli, vagy

c) a tulajdonszerzés célja közös tulajdon megszüntetése, vagy

d) a külföldi munkavégzés céljából igazoltan legalább öt éve életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik.

A szerző ügyvéd


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.