Határidőszámítás a perben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróság által engedélyezett határidők számítására is az általános szabályok irányadók. – a Pécsi Ítélőtábla eseti döntése.


Az elsőfokú bíróság a keresetlevél megvizsgálását követően a 2014. október 14-én kelt és a felperes képviselője által október 27-én kézhez vett végzésével hiánypótlásra szólította fel a felperest. Utóbbi ennek részben eleget tett a megadott határidőn belül, és a határidő letelte előtt további 8 nap határidő biztosítását kérte az illeték lerovására. Az elsőfokú bíróság 2014. november 6-án kelt 4. sorszámú végzésében a határidőt további 8 nappal meghosszabbította. A végzést a felperes képviselője 2014. november 17-én vette át.

Az elsőfokú bíróság végzése

Az elsőfokú bíróság 2014. november 20-án kelt 5. sorszámú végzésével a felperes keresetlevelét idézés kibocsátása nélkül elutasította arra hivatkozással, hogy a hiánypótlásra szóló felhívásnak a meghosszabbított határidőn belül – amely november 12-én lejárt – nem tett eleget.

A fellebbezés tartalma

A végzés ellen – tartalma szerint – annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróságnak a per érdemi tárgyalásra utasítása érdekében a felperes fellebbezett. Arra hivatkozott, hogy a bíróság által meghosszabbított hiánypótlási határidőn belül illetéklerovási kötelezettségének eleget tett. Az elsőfokú bíróság további 8 napos határidőt engedélyező végzését 2014. november 17-én vette át, így a határidő vele szemben november 25-én járt le, amikor is az illetéklerovási kötelezettségét teljesítette.

Az alperes észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.

A Pécsi Ítélőtábla megállapításai

A fellebbezés alapos.

A másodfokú bíróság nem ért egyet az elsőfokú bíróság azon következtetésével, hogy a felperessel szemben a meghosszabbított hiánypótlási határidő 2014. november 12-én lejárt.

A Pp. 104. §-ának (1) bekezdése értelmében a bíróság az általa megállapított határidőt egyszer meghosszabbíthatja. Az elsőfokú bíróság a felperes határidő meghosszabbítása iránti kérelméről e törvényhely alapján, tárgyaláson kívül határozott. Határozatát a Pp. 219. §-a (1) bekezdésének d) pontja értelmében kézbesítés útján kellett közölni az érdekelt féllel. Az elsőfokú bíróság ezen kötelezettségének eleget tett, hiszen tértivevénnyel, a meghosszabbított határidő elmulasztására való figyelmeztetéssel kézbesítette a felperesi képviselő részére a határozatot, aki azt november 17-én vette át.

A bíróság által engedélyezett határidőkre nézve is irányadóak a Pp.-nek a határidők számítására vonatkozó szabályai, így a Pp. 103. §-ának (1) és (2) bekezdése, amely szerint a napokban megállapított határidőkbe a kezdő nap nem számít bele [kezdő nap az a nap, amelyre a határidő megkezdésére okot adó cselekmény vagy egyéb körülmény (pl. kézbesítés, kihirdetés) esik]. A felperessel szemben nem kezdődhetett meg a 8 napos, bíróság által engedélyezett újabb hiánypótlási határidő addig, amíg erről a felperes nem értesült. Amennyiben ugyanis erre lehetőség lenne, akkor a határidő – ahogy az az elsőfokú bíróság értelmezése szerint történt is – anélkül letelik, hogy arról a fél tudomást szerzett volna. A határidőket minden esetben úgy kell megállapítani, hogy annak lejárta a fél számára kétséget kizáróan megállapítható legyen. Nem teljesül ez a feltétel, ha a fél következtetéssel tudja csak megállapítani, hogy meddig kell a kötelezettségének eleget tennie. Az elsőfokú bíróság számítása szerint ugyanis a meghosszabbított határidő az eredetileg biztosított határidő lejártát követő naptól automatikusan megkezdődött.

Az eljárási szabályok garanciális jellegére is tekintettel a határidők számításakor nem lehet a törvény rendelkezésétől eltérni, még akkor sem, ha annak betartása a fél számára a szokásosnál hosszabb teljesítési időt biztosít. Akkor sem utasíthatta volna el ugyanis az elsőfokú bíróság a felperes keresetlevelét idézés kibocsátása nélkül, ha a határidő meghosszabbítása iránti kérelmet elutasítja, hiszen az erről szóló határozatot is kézbesíteni kellett volna.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

Az elsőfokú bíróság a felperes részére a határidő meghosszabbítását engedélyezte, így 2014. november 20-án nem álltak fenn a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül való elutasításának a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének j) pontja szerinti feltételei, mert a határozat meghozatalának időpontjában a meghosszabbított határidő a felperessel szemben még nem járt le, ezért a mulasztás következményei vele szemben nem voltak alkalmazhatóak.

A felperes a hiánypótlásra szóló felhívásnak a határidő utolsó napján postára adott beadványában eleget tett, ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését – a Pp. 258. §-ának (2) bekezdése alapján – hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

Az ismertetett döntés [Pécsi Ítélőtábla Pkf. III. 20 506/2014/4.] a Bírósági Döntések Tára folyóirat 2015/3. számában 50. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.