Hibás teljesítés és az elévülés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hibás teljesítésre alapított kártérítési igény elévülése megítélésének szempontjai – a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a felperes oktatási épület bővítése, belső átalakítása és felújítása érdekében fővállalkozási szerződést kötött az alperessel. Az alperes pedig a II. rendű alperessel az építési munkák engedélyezési terveinek elkészítésére szerződött. A tervek szerinti munkák kivitelezése 1994. nyarán fejeződött be. A felperes 2002-ben észlelte, hogy az oktatási épület szerkezetileg károsodott. A kirendelt szakértők alapozási hibákra vezették vissza a károsodást. A statikai szakvéleményben megállapították, hogy a károsodás kialakulásához a II. rendű alperes tervezési hibája vezetett. Az alultervezettségen kívül azonban megállapítható volt az is, hogy a faltartó teherbírása a tervezett szintet sem érte el, az alperes által kivitelezett faltartók vasalása még a terveknek sem felelt meg. A szükséges javítási munkákat a felperes 2012. augusztus 15-ére végeztette el, 70 661 939 forintért.

A felperes keresetében 73 892 139 forint és kamatai egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket a hibás teljesítésből eredő kárának megtérítése érdekében (a II. rendűt csak a megismételt eljárásban). Mindkét alperes a kereset elutasítását kérte, a II. rendű alperes arra hivatkozott, hogy a felperes vele szembeni követelése elévült.

 

Az első- és másodfokú eljárás

Az elsőfokú bíróság először elutasította a keresetet, mivel álláspontja szerint a követelés elévült, majd a megismételt eljárásban egyetemlegesen kötelezte az alpereseket a 73 858 539 forint és kamatai megfizetésére. A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet II. rendű alperesre vonatkozó rendelkezéseit megváltoztatta és a vele szemben előterjesztett keresetet teljes egészében elutasította, mivel szerinte a II. rendű alperessel szembeni követelés elévült. A felperes igénye csak a szakvéleményről való tudomásszerzés időpontjáig, illetve az ez alapján folytatott egyeztetések végéig nyugodhatott, ugyanakkor a felperes a II. rendű alperessel szemben késedelmesen, csupán 2009. április 29-én terjesztett elő igényt, ekkor pedig az igényérvényesítése már elkésett.

 

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes az elsőfokú ítélet II. rendű alperesre vonatkozó rendelkezésének a helybenhagyását kérte.

 

A Kúria megállapításai

A régi Ptk. szerint az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé vált, az esedékesség pedig arra az időpontra tehető, amikor a kötelezett teljesítésre köteles, a jogosult pedig köteles a teljesítést elfogadni. A Kúria szerint helyesen állapította meg a bíróság, hogy a követelés esedékessé válása az alperes 1994-es teljesítésének időpontjában bekövetkezett, a teljesítés hibája már ekkor fennállt, hiszen a visszterhes szerződés alapján szolgáltatott dolog nem felelt meg a törvényes tulajdonságoknak. A felperes hibás teljesítésből eredő igényeinek érvényesítése azonban egészen addig akadályba ütközött, amíg az addig rejtett hibák észlelhetővé nem váltak, a felperes e hibákat fel nem ismerte. Ezen időpontig az igény érvényesíthetősége nyugodott. A hiba felismerése abban az időpontban állapítható meg, amikor a jogosult tudomást szerez mindazokról a hibával kapcsolatos tényekről, amelyek ismerete szükséges a hiba miatti szavatossági igény érvényesítéséhez: felismeri a hiba okát, terjedelmét, jelentőségét és következményeit is. Az elévülés nyugvásának megszűnése akkor következhet be, amikor a jogosult a követelése érvényesíthetőségének helyzetébe került.

A bírói gyakorlat az elévülés nyugvását előidéző körülménynek fogadja el azt a helyzetet is, ha a felek a hiba felismerését követően a hibás teljesítés peren kívüli orvoslása érdekében komoly egyeztetéseket, egyezségi tárgyalásokat folytatnak egymással, illetve a kötelezett olyan magatartást tanúsít, amely alapján a jogosult alapos okkal bízhat abban, hogy a kötelezett a követelést önként teljesíteni fogja. A hiba II. rendű alperes magatartására való visszavezethetőségének felismerését követően a peres felek között egyeztető tárgyalások indultak, amelyek alapján addig, amíg a felperes bízhatott a II. rendű alperes önkéntes teljesítésében, az igényérvényesítési jogosultsága változatlanul nyugodott. Ez az igényérvényesítési akadály azonban legfeljebb addig az észszerű időpontig állt fenn, amíg a felek között érdemi és a jogvita valós rendezését célzó, igazolható egyeztető tárgyalások folytak, azok befejeződése után a felperesnek a törvényi határidő állt csak rendelkezésére igényei bíróság előtti érvényesítésében. Az egyeztető tárgyalások folytatását legfeljebb 2007. július 4-ig lehetett megállapítani. Ekkortól a felperes már alappal nem bízhatott abban, hogy a II. rendű alperes a felperesi követelést önként teljesíti.

A felperesi igényérvényesítés elévülési határideje nyugvásának megszűnését követően a felperesnek lehetősége lett volna arra, hogy az alperessel szemben már folyamatban lévő perben kereseti kérelmét a korábban beavatkozóként eljáró II. rendű alperesre kiterjessze, erre azonban csupán az egyéves törvényi határidő leteltét követően került sor. Mivel a határidő jogvesztő, így a nyugvás befejeződését követően nyitva álló egyéves határidőt sem megszakítani nem lehet, sem pedig az elévülés további nyugvása nem állapítható meg, így a Kúria szerint helyesen állapította meg a másodfokú bíróság a II. rendű alperessel szembeni kártérítési követelés elévülését.

Alaptalannak tartotta a Kúria a felperes azon hivatkozását, hogy csak akkor került kártérítési igénye tekintetében az igényérvényesítés helyzetébe, amikor a javítási munkák elvégzésére közbeszerzési eljárás eredményeként megkötötte a tervezési, építési, vállalkozási szerződéseket. A felperes kártérítési igénye meghatározásához az ezen szerződésekből nyert adatok bizonyítékként szolgálhattak, de a szerződések megkötése nem volt előfeltétele a kereset előterjesztésének. A kártérítési perben a II. rendű alperessel szembeni kereseti igény összegét a már lefolytatott szakértői bizonyítás eredménye alapján lehetséges volt meghatározni, így a konkrét javítási munkák elvégzéséhez szükséges szerződések megkötését nem lehet az igényérvényesítési lehetőség megnyílásának időpontjaként figyelembe venni.

 

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. V. 21.854/2015.) a Kúriai Döntések 2017/6. számában 184. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.