Jogeset: börtönbosszú


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hivatali visszaélés bűntettével halmazatban felbujtóként aljas indokból elkövetett könnyű testi sértés bűntettében is meg kell állapítani annak a bv. főtörzsőrmesternek a büntetőjogi felelősségét, aki a felügyelete alatt álló foglyokat arra bírja rá, hogy az előzetes letartóztatása miatt fogva levő sértettet a gyermekeinek sérelmére elkövetett súlyos bűncselekménye miatt akár könnyű testi sérülést is okozó módon a zárkájában tettleg bántalmazza – a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a sértett az általa a gyermeke sérelmére elkövetett súlyos bűncselekménye miatt előzetes letartóztatásba került. A büntetés-végrehajtási intézetben őt a bv. főtörzsőrmester (I. r. vádlott) a 43-as zárkájába helyezte el, egyúttal a zárkatársát (II. r. vádlott) a körletfelügyelők és a fogvatartottak között fennálló alá-fölérendeltségi viszony kihasználásával arra szólította fel, hogy zárkatársaival együtt bántalmazza a sértettet. A fogvatartottak e kérésnek eleget is tettek.

Az első- és másodfokú eljárás

A törvényszék katonai tanácsa bűnösnek mondta ki a főtörzsőrmestert hivatali visszaélés bűntettében [Btk. 305. § c) pont] és felbujtóként, aljas indokból elkövetett könnyű testi sértés bűntettében [Btk. 164. § (1)–(2) bekezdés, (4) bekezdés a) pont], a zárkatársat 3 rendbeli, felbujtóként, aljas indokból elkövetett könnyű testi sértés bűntettében, míg a többi zárkatársat társtettesként, aljas indokból elkövetett könnyű testi sértés bűntettében.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

A másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletnek a vádlottak bűnösségét a testi épség elleni bűncselekményben megállapító rendelkezését, és megszüntette a büntetőeljárást. A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a vádlottak azért nem valósították meg az aljas indokból elkövetett testi sértés bűntettét, mert az aljas indok nem következik az első fokon megállapított tényállásból, ezért a sértett magánindítványának hiányában a megállapítható maradék-bűncselekmény, a könnyű testi sértés vétsége miatti eljárásnak akadálya van (magánindítvány hiánya), ezért megszüntette a büntetőeljárást valamennyi vádlottal szemben.

A másodfellebbezés tartalma

A katonai ügyész szerint a másodfokú bíróság anyagi jogszabályt sértett, amikor a felmentésre vezető következtetésre jutott. Kifejtette, hogy az eljárás során nem merült fel olyan adat, amely arra engedne következtetni, hogy a vádlottak a sértettel, illetve gyermekével korábban kapcsolatban álltak volna, ezért a vádlottakat a sértett bántalmazására nem az iránta érzett ellenszenv indította. Meglátása szerint a vádlottak indítékát egyrészt a főtörzsőrmester elvárásának teljesítése, másrészt az a körülmény határozta meg, hogy a mások segítségére nem számítható, ezért számukra kiszolgáltatott sértettet megalázhatták. Így a testi sértés elkövetése valamennyi terhelt esetében erkölcsileg elvetendő, súlyosan elítélendő motívumból fakadt.

A Kúria megállapításai

A Kúria egyetértett az ügyészségi megállapításokkal: mivel a vádlottak nem ismerték korábban a sértettet, ezért őket nem harag vagy bosszú, hanem a sértettel szembeni ellenszenv vezette. Ezt pedig az okozta, hogy a bántalmazásban részt vevő vádlottak – a főtörzsőrmestertől indulva a II. r. vádlott közvetítésével – tudomást szereztek arról, hogy a sértett milyen jellegű bűncselekmény miatt helyezték előzetes fogvatartásba.

A Kúria szerint az ilyen jellegű, a fogvatartottak között felmerülő igazságtételi szándék nem egyeztethető össze a társadalmi szokásokkal, elvárásokkal, és nem fakad erkölcsileg menthető okból. A cél csupán a sértett megalázása volt, ami kizárólag a sértett fogvatartásának alapjául szolgáló cselekményén alapult.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

Ez pedig, hangsúlyozta, sem a hivatalos személyként eljáró a főtörzsőrmester, sem pedig a fogva tartott vádlottak számára nem megengedett. A Kúria kiemelte, hogy önmagában a bosszú mint indíték nem alapozza meg a testi sértés aljas indokból történő elkövetését. Az adott ügyben azonban az váltotta ki a bántalmazást, hogy a főtörzsőrmester tudomására hozta vádlott-társainak: a sértett azért került fogvatartásba, mert családját, gyermekét bántalmazta, és kifejezetten közölte velük azt, hogy a sértettet emiatt meg kell verniük. A vádlottak ezért a cselekményt aljas indokból követték el, így az, mint minősítő körülmény megállapítható a testi épség elleni bűncselekménynél, mondta ki a Kúria. Ezért törvénysértően minősítette az esetet az ítélőtábla könnyű testi sértés vétsége alapeseteként. Az aljas indokból elkövetett testi sértés bűntette miatti eljárásnak a magánindítvány hiánya nem akadálya, így az eljárást nem lehetett volna megszüntetni.

Mindezek alapján a Kúria a másodfokú ítéletet megváltoztatta és a törvénynek megfelelően határozott a cselekmény minősítését, valamint a büntetés kiszabását, illetve intézkedés alkalmazását illetően.

Az ismertetett döntés (Kúria Bhar. I. 768/2015.) a Kúriai Döntések 2016/1. számában 1. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.